Facebook Google+ Twitter

Debra Ginsberg - "Ślepe posłuszeństwo"

Jeśli nie jest Ci obcy świat książki, a powieść "Diabeł ubiera się u Prady" przypadła do gustu, to znak, że powinieneś przeczytać "Ślepe posłuszeństwo" Debry Ginsberg!

 / Fot. Rebis"Ślepe posłuszeństwo" to debiutancka powieść Debry Ginsberg, która po ukończeniu po ukończeniu prestiżowych szkół, sama przez wiele lat pracowała, jako wolny dziennikarz i krytyk literacki w kilku amerykańskich agencjach. Być może właśnie, dlatego opis pracy głównej bohaterki, Angel Robinson, jest tak wiarygodny.

Największą miłością życia Angel Robinson są książki. To dzięki nim poznaje swoją drugą miłość - Malcoma - pisarza, na którego natknęła się pracując w księgarni. Wspaniale dogaduje się ze swoją szefową Elise, która jest dla niej również największą przyjaciółką i powierniczką, co jest dla niej bardzo ważne, gdyż wychowała się z matką Hilary, która poszukiwała swojej prawdy w ludziach i miejscach, przez co nigdy nie potrafiła pozostać na dłużej w jednym otoczeniu, a w momencie rozgrywanej akcji poszukuje swojego "ja" wśród Amazonek.

Wszystko wydaje się komplikować, gdy księgarnia upada i Angel musi szukać innej pracy. Wyręcza ją w tym Malcolm i w ten oto sposób główna bohaterka trafia do agencji literackiej, prowadzonej przez ekscentryczną szefową – Lucy Fiamma.

Jednak jej miłość do książek jest tak wielka, że potrafi odnaleźć się w trudnych i stresujących warunkach nowej pracy. Mimo wielu nieprzespanych nocy i momentów zwątpienia, staje się ekspertem w swojej dziedzinie. Czytanie rękopisów, szukanie nowych „perełek” świata literackiego, a także współpraca z autorami sprawia jej wielką radość.

Wszystko wymyka się jednak spod kontroli, gdy w swojej skrzynce mailowej odnajduje tekst pt. "Ślepe posłuszeństwo". Autorem jest anonimowy nieznajomy, który mimo wielu namów nie chce ujawnić swojej tożsamości. Dodatkowo w kolejnych rozdziałach swojej książki zamieszcza prywatne szczegóły z życia Angel i agencji. Okazuje się, że Angel musi stawiać czoła nie tylko trudnej szefowej, redakcji i poprawianiu tekstów autorów, ale przede wszystkim własnemu życiu, które coraz bardziej się komplikuje. Zdaje sobie sprawę z tego, że nad jej karkiem czyha również tajemniczy autor, który wie aż za dużo, co w końcu zaczyna ją przerażać.

"Ślepe posłuszeństwo" to błyskotliwie i zabawnie napisana powieść, w której różne wątki wzajemnie przeplatają się ze sobą. Debra Ginsberg zaplanowała fabułę w taki sposób, że do końca trzyma w napięciu, w żadnym momencie się nie nudzi, a każdy wątek wygląda na przemyślany i ma swój związek z dalszymi losami bohaterki. Narracja w pierwszej osobie nie tylko wzmaga napięcie, ale pozwala także czytelnikowi poczuć jak naprawdę wygląda praca w agencji literackiej, proces tworzenia, a przede wszystkim sprzedawania książki.

Polecam tę powieść każdemu, komu świat książki nie jest obcy. Osoby szukające czegoś w stylu "Diabeł ubiera się u Prady" znajdą rozwiązanie właśnie w "Ślepym posłuszeństwie", które rozgrywa się w podobnych realiach. Z tym, że zamiast świata mody pojawia się świat wydawniczy. Jednak wymagającą i żądną sukcesu szefową można znaleźć wszędzie. Nawet w sklepie z warzywami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Diabeł ubiera się u Prady" oglądałam a nie czytałam niestety, ale ten klimat fabuły mi się podoba. Twoja recenzja zapowiada podobny styl, zdecydowanie w moim guście a sama recenzja napisana lekko i zachęcająco 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.