Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10612 miejsce

Dęby rogalińskie - śpieszcie je zobaczyć

Na południe od Poznania Warta wije swe brzegi w okolicy Rogalina. Na wysokim brzegu starorzecza wznosi się piękny pałac otoczony parkiem. Dominują dębowe matuzalemy. Leżące poniżej łęgi obfitują w pojedynczo rosnące stare dęby.

1 z 12 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Stare dęby w parku. fot. R. Grzeszczyk
Stare dęby w parku. fot. R. Grzeszczyk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Znakomite zdjęcia, przepiękne te dęby i wielki żal, że nie potrafimy ich chronić. O co chodzi z Naturą 2000? przecież powinna być pomocna, a nie szkodzić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Historia i piękno oraz umiejętne pokazanie tego wszystkiego! Widziałem te drzewa i okolicę w ubiegłym roku. Zrobiłem mały rajd zwiedzając także WPN. Niestety jakoś od pewnego czasu nie dysponuję jego nadmiarem i jestem tu mniej aktywny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowny Panie Robercie, gratuluję pięknej i ciekawej galerii dębów. Szczególnie spodobało mi się zdjęcie nr 2. Piękne ujęcie ! Okazuje się , że nie tylko "Bartek "może nas zachwycić.
Dziękuję za możliwość obejrzenia tych drzew.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Klub Gaja nie bez przyczyny w środowisku nazywany jest Klubem
Geja

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękne te dęby. Piękne zdjęcia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doroto, Pałac jest aktualnie w remoncie, ma być udostępniony do zwiedzania w 2014 roku, a Twoja galeria jak zwykle esencjonalna i poznawcza :).
Piotrze, Klub Gaja jest typową organizacją ekologistyczną i zajmuje się ochroną drzew i zieleni z racji tego, że stanowią pożytek dla korników i innych robali, a nie dlatego, że dają tlen, pochłaniają dwutlenek węgla, pozwalają ludziom wypoczywać i regenerować siły, dają prace i wzbogacają cały kraj. Pod wrażeniem jednak jestem, że dopuścili do konkursu obcy gatunek drzewa (Platan). Nie śledziłem konkursu Drzewo Roku, i nie mam pojęcia, czy rogalińskie dęby (umarlaki) mogą być przedmiotem uwagi Klubu Gaja. Prędzej żerujące tam koziorogi :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Natura 2000 w polskim wydaniu nie liczy się z własnością i nie toleruje jakichkolwiek zmian na obszarze objętym jej jurysdykcją. Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska wyrażają więc zgodę na zakładanie plantacji topolowych, sadów czy plantacji przysłowiowego już orzecha włoskiego - co jest traktowane za uprawy przejściowe. Nie zgadzają się natomiast na posadzenie lasu!- gdyż to byłoby już zmianą trwałą, dokonaną na chronionym obszarze , nie wnikając w temat: czy las to środowisko negatywne dla NATURY? Z tego powodu powstają w Polsce tysiące hektarów plantacji orzecha czy topoli a nie lasy!
W przypadku dębów rogalińskich, RDOŚ przyjęło, że stanowią one wartościową pożywkę dla owada o nazwie kozioróg dębosz - objętego bezwzględną ochroną.
Mamy więc do czynienia z sytuacją tworzenia programów ochrony kozioroga dębosza kosztem nakładów materialnych i kosztem likwidacji wyjątkowego zespołu rogalińskich dębów.
Warto jednak wiedzieć, że te same środki wystarczyłyby na ochronę stojących matuzalemów, nowe nasadzenia i ich pielęgnację oraz zakup drewna dębowego pochodzącego z lasów gospodarczych dla stworzenia zastępczej bazy pokarmowej dla koziorogów, jeśli miałyby trwać (i jedne i drugie). To typowy przykład ekologistycznej malwersacji, która przede wszystkim służy ekologistom. Jak zwykle społeczeństwo i podatnicy zostaje zrobione w warjaka!
Podobny system dotyczy programu ochrony nadobnicy alpejskiej (Nadobnica alpejska potocznie zwana różyczką - link ). Na W24 znajdziemy też artykuł, że Polska jest kornikiem Europy ( link ), a sprawa rogalińskich dębów znacząco wspiera tytułową tezę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie, wspaniała wyprawa !
Proszę napisać dlaczego Natura 2000 zaszkodzi

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ładna galeria, byłam w Rogalinie kilkakrotnie , imponujący rezerwat dębów, przy jednym z najpiękniejszych pałaców w Polsce. Szkoda ,że " dębowych staruszków " nie oszczędza ząb czasu. Spieszmy się podziwiać te wspaniałe pomniki przyrody dopóki nie zmienią się próchno. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A czy były zgłaszane w tej edycji do konkursu "Drzewo Roku", organizowanego przez Klub Gaja?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.