Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18154 miejsce

Decoupage, czyli pasja dla tych, którzy nie potrafią malować

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-02-18 10:26

We wzornictwie i stylistyce przedmiotów trendy się co jakiś czas zmieniają. Coś co było do niedawna popularne, teraz jest już niemodne. W ostatnim czasie do łask powraca znana od wieków technika decoupage’u.

 / Fot. www.decoupage.yoyo.plWycinać, przyklejać i zdobić - to trzy podstawowe kroki tej formy plastycznej. Z francuskiego decoupage (czyt. dekupaż) to nic innego jak wycinanka. Jest to technika zdobienia przedmiotów stworzona dla tych, którzy nie potrafią ani malować ani pięknie rysować. Wystarczy posiadać zmysł kompozycyjny aby wycinankami o dowolnych formach, kształtach i barwach ozdabiać wszystko to, na co tylko przyjdzie nam ochota. Decoupage klasyczny polega na naklejaniu wzoru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie w powierzchnię na jaką został naniesiony i nie był wyczuwalny przy dotknięciu.

Osoby, które pasjonują się sztuką zdobienia wymieniają się swoimi uwagami na licznych forach internetowych, a na blogach zamieszczają fotografie własnych prac. Ci, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności, mają możliwość uczestnictwa w kursach decoupag’u. Koszt warsztatów wynosi około 200 zł i każdy może wybrać technikę jaką chce doskonalić. Zwykle trwają one cały dzień a organizatorzy zapewniają wszystkie potrzebne materiały.

Decoupage, jak każde hobby, rozwija nas samych. Jest to technika, łatwa i przyjemna. Dostępność i atrakcyjność materiałów potrzebnych do pracy tylko zachęca aby oddać się tej pasji. Warto spróbować i sprawdzić, czy być może marzenia o pięknych przedmiotach będących dziełem własnych rąk staną się rzeczywistością.

***
Historia decoupage’u sięga XII wieku, kiedy to chińscy wieśniacy tworzyli papierowe wycinanki w żywych kolorach, aby zdobić nimi okna, latarnie, pudełka z prezentami i inne przedmioty. Istnieje również teoria, że ta chińska technika i umiejętność wycinania przybyła do Chin ze wschodniej Syberii, gdzie wycinane postacie i dekoracje zdobiły grobowce syberyjskich koczowników. Te grobowce pochodzą z czasów jeszcze przed Chrystusem. Decoupage rozwijał się przez wieki, tworząc wciąż nowe wzory i zdobienia oraz gromadząc setki miłośników tej sztuki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Krótkie :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.