Facebook Google+ Twitter

Decydujące starcie. Posłowie zdecydują dziś o emeryturach

Rządowy projekt emerytalny wzbudza nie lada emocje. Jarosław Kaczyński reformę określa mianem „tchórzliwej”. Jej pomysł porównuje do „oszukańczego OFE”. Projekt popiera natomiast koalicja.

 / Fot. Piotr Waglowski, własność publicznaSejm podejmie dzisiaj decyzję w sprawie emerytur. Jeżeli wniosek zostanie zaakceptowany to wiek emerytalny wzrośnie do 67 lat. Obecnie kobiety w Polsce przechodzą na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat.

Projekt jednak nie określa sztywno wieku emerytalnego i dopuszcza możliwość wcześniejszej emerytury przed założonym wiekiem 67 lat. Dotyczy to np. kobiet, które przepracują 35 lat i ukończą 62 lata oraz mężczyzn, którzy w wieku
65 lat będą legitymować się stażem ubezpieczeniowym 25 lat.

Istotna zmiana będzie dotyczyć służb mundurowych, o czym pisze
tvn.24.pl. Funkcjonariusze będą mogli przejść na emeryturę w wieku 55 lat, po co najmniej 25-letniej służbie.

Posłowie zdecydują o ewentualnym odrzuceniu w pierwszym czytaniu projektu wydłużenia wieku emerytalnego i zmian w emeryturach mundurowych. Przeciwni nowej reformie są posłowie z SLD, PiS oraz Solidarnej Polski. Ruch Palikota jeszcze się nie zdeklarował w tej sprawie.

W przypadku, gdy wnioski nie przejdą, zbierze się komisja nadzwyczajna, która podejmie się dalszych prac nad reformą. W komisji tej zasiądzie 12 posłów PO, 8 z PiS, 2 z Ruchu Palikota i po 1 z Solidarnej Polski i SLD.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.