Facebook Google+ Twitter

Decyzja UE ws. negocjacji z Turcją zapadnie do końca roku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-01 12:00

Do końca roku Unia Europejska ma podjąć decyzję, co dalej z negocjacjami z Turcją. Rozmowy w sprawie przystąpienia tego kraju do Unii zostały zawieszone ze względu na konflikt turecko-cypryjski.

Pięć lat po rozszerzeniu Wspólnoty Europejskiej, 70-milionowa Turcja jest najbardziej kontrowersyjnym spośród krajów kandydujących. Jest ona państwem w większości muzułmańskim i to właśnie różnice religijne budzą największe obawy w Europie.

Turcja nadal nie rozwiązała też problemu mniejszości kurdyjskiej, choć od kilku miesięcy działa tutaj pierwsza kurdyjska telewizja. To duży krok naprzód, bo jeszcze kilka lat temu Kurdom nie wolno było nawet rozmawiać we własnym języku. Europa wytyka Turcji także brak wolności słowa i wciąż przemilczaną kwestię ludobójstwa Ormian z 1915 roku.

Turecko-unijne rozmowy ciągną się już 22 lata. Bruksela zawiesiła ostatnio osiem rozdziałów negocjacyjnych, do czasu rozwiązania kwestii Cypru. Północna część wyspy zamieszkana przez Turków tworzy bowiem samozwańczą republikę.

Sami Turcy chcą przystąpienia do Unii, bo mają nadzieję, że Bruksela da im pieniądze i rozkręci gospodarkę. Jednak poparcie dla wstąpienia do Unii maleje i wynosi obecnie około 50 procent. Wszystko ze względu na rosnących w siłę nacjonalistów i przywódców religijnych.

Unia Europejska coraz częściej jest w Turcji przedstawiana jako klub chrześcijański, który nigdy nie będzie przychylny muzułmanom.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.