Facebook Google+ Twitter

Decyzje, pieniądze, inwestycje: Elixir i przelew ekspresowy

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-06-27 09:31

Czas to pieniądz, wiemy nie od dziś. I to właśnie przysłowie idealnie pasuje do tematu dzisiejszego programu. Porozmawiamy o szybkich przelewach przez internet.

Jeszcze 10 lat temu pojęcie ELIXIR było dla nas czarną magią. Przez lata zmieniały się metody płatności, ale też możliwości dostępu do konta. Od kiedy Internet jest powszechnie używany, większość operacji finansowych robimy w sieci. Chcemy, aby było szybko, choć szybko nie oznacza "już".

Jak szybko idą wasze przelewy? – zapytaliśmy.
- Mój przelew idzie 1 dzień.
- Od 15 minut do 6 godzin.
- Jeden dzień.
- Właśnie czekam na wypłatę. Od wczoraj. I jeszcze nie doszedł do mnie, więc podejrzewam, że około dwóch, trzech dni.
- Żeby zrobić przelew do urzędu, musiałem czekać na kolejną sesję bankową, co troszkę utrudniło składanie papierów.
- Od jednego do dwóch dni.
- Dwa, trzy dni.

Aby przelew dotarł do odbiorcy w innym banku, musi przejść długą drogę. Wszystkie transakcje z banku do banku realizowane są przez Krajową Izbę Rozliczeniową.

- Do realizacji przelewów międzybankowych został stworzony przez banki specjalny mechanizm nazwany systemem płatniczym – wyjaśnia dr. Tomasz Jończyk, dyrektor Departamentu Rozliczeń KIR. – W jego skład wchodzą banki i instytucje, takie jak Krajowa Izba Rozliczeniowa. Żeby zrealizować najprostszy przelew, konieczna jest oczywiście akcja klienta banku, który składa taki przelew w banku prowadzącym jego rachunek, następnie przelew trafia do systemu ELIXIR, którego operatorem jest Krajowa Izba Rozliczeniowa, i do banku, w którym prowadzony jest rachunek odbiorcy. System ELIXIR działa w systemie sesyjnym, to znaczy, że w ciągu dnia roboczego realizowane są trzy sesje robocze: o dziewiątej, w okolicach godziny trzynastej i po piętnastej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.