Facebook Google+ Twitter

Decyzje, pieniądze, inwestycje. Odcinek 2

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-09-15 14:11

Konto oszczędnościowe daje prowizję za oszczędzanie, lokata blokuje nam środki na jakiś czas, ale po tym czasie daje prowizję.

Gorzej, gdy pilnie potrzebujemy gotówki. Wtedy, aby wypłacić pieniądze z bankomatu, musimy najpierw znaleźć internet i przelać pieniądze z konta oszczędnościowego na podstawowe. Dużo prościej byłoby mieć te dwa konta w jednym.

Niby to XXI wiek, a jednak technologia bywa niedoskonała. Jedne banki proponują konta oszczędnościowe, ale przelew środków na swoje konto podstawowe możemy zrobić bezpłatnie raz w miesiącu, później taki przelew kosztuje kilka złotych. Inne oferują wypłatę z bankomatu – po podaniu kodu PIN pojawiają się wszystkie nasze konta. Minusem jest to, że musimy znaleźć bankomat naszego banku. Na tym nie kończą się jednak problemy z kontami.Nasza sonda uliczna pokazała, że problemem są ukryte opłaty, o których właściciel konta dowiaduje się po podpisaniu umowy. Narzekamy również na rosnące opłaty. Bywa i tak, że gdy przelewamy pieniądze z konta w sobotę wieczorem, docierają na inne konto dopiero w poniedziałek rano. Wszystko bowiem zależy od skomplikowanych systemów księgowań. To, jak prędko dojdzie nasz przelew, zależy m.in. od tego, czy jest przelewem wewnątrzbankowym czy międzybankowym. Te pierwsze realizowane są zazwyczaj natychmiast. Za drugie odpowiada system ELIXIR.

- W systemie ELIXIR, który obsługuje zlecenia międzybankowe, funkcjonują trzy sesje rozliczeniowe, które zamykane są o godz. 9.00, 13.30 i 16.00. – wyjaśnia Tomasz Jończyk z Krajowej Izby Rozliczeniowej. – Przelew przekazany do KIR przed godzinami zamknięcia sesji rozliczeniowych, trafia w tym samym dniu do banku odbierającego.

Ostatnio na rynku pojawiły się konta typu dwa w jednym: dzięki takiemu rozwiązaniu nasze pieniądze zarabiają dla nas prowizję i możemy je wypłacać w dowolnym momencie, z dowolnego bankomatu.

- Na przykład Konto Wyjątkowe, które łączy ofertę rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego i oszczędnościowego – mówi Arkadiusz Rzepecki z BOŚ. – Ma bardzo atrakcyjne oprocentowanie, nawet do 8%. Klient nie musi lokować środków na określony czas, nie ma obawy, że w związku z krótszym okresem trzymania środków na rachunku oprocentowanie będzie niższe.

Jak widać, banki proponują ciekawe rozwiązania, dzięki którym oszczędzanie i korzystanie ze środków staje się nieskomplikowane i mniej uciążliwe. Czas to pieniądz... Dlatego wybierzmy takie konto, które nie komplikuje życia, a wręcz przeciwnie – pomaga radzić sobie z domowym budżetem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.