Facebook Google+ Twitter

"Deficyt budżetowy może być wyższy od prognoz ministra finansów"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-22 15:38

Zdaniem ekonomisty Piotra Kalisza deficyt budżetowy może być nieco wyższy niż prognozy ministra finansów. Jacek Rostowski podczas debaty w Sejmie powiedział, że rząd przewiduje maksymalny deficyt finansów publicznych w wysokości 4,6 procent.

Piotr Kalisz jest przekonany, że to nazbyt optymistyczne prognozy. Według niego deficyt może przekroczyć 5 procent a podczas lipcowej korekty deficyt budżetowy zostanie ustalony na poziomie 25 miliardów złotych wobec zakładanych 18 miliardów.

Analityk uważa również, za realną prognozę Jacka Rostowskiego dotyczącą sytuacji polskiej gospodarki, która jak to ujął minister finansów ma szansę wyjść na zero w sytuacji gdy cała Europa tonie. Piotr Kalisz nie wykluczył jednak, że PKB może minimalnie spaść poniżej zera. Jego zdaniem Polska lepiej sobie radzi z kryzysem niż kraje regionu ale to nie oznacza, że jest dobrze.

Piotr Kalisz natomiast nie potwierdza optymizmu premiera Donalda Tuska, który podczas sejmowego wystąpienia zapewniał, że istnieje realna szansa na szybkie wyprowadzenie kraju z kryzysu. W jego opinii ten rok będzie czasem dużej niepewności a 2010 może przynieść dane gorsze niż możemy się spodziewać. Pierwsze oznaki poprawy powinniśmy odnotować dopiero pod koniec przyszłego roku.

Analityk dobrze ocenił politykę rządu, który postanowił nie zadłużać państwa, podkreślił zarazem, że utrzymywanie deficytu na poziomie 3 procent jest niekorzystne dla gospodarki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.