Facebook Google+ Twitter

Definitywny koniec Świerczewskiego i Sawickiej?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-06 07:40

19 lat po końcu PRL-u, niektóre ulice nadal mają komunistycznych patronów. Instytut Pamięci Narodowej chce, żeby takie nazwy jak "Karola Świerczewskiego", "Hanki Sawickiej" czy "22 lipca" zostały zmienione.

W tym celu IPN wysyła do samorządów listy z informacją jakie ulice na ich terenie powinny zostać według Instytutu zmienione. Andrzej Arseniuk, rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej przyznaje, że w tej sprawie wszystko zależy od decyzji samorządów, bo nie ma ustawy która by nakazywała zmienianie komunistycznych nazw ulic.

Jednym z miast gdzie większość komunistycznych nazw ulic już zniknęła, jest Bydgoszcz. Jak mówi Ewa Starosta, wiceprzewodnicząca bydgoskiej Rady Miasta, nazwy ulic w tym mieście zostały zmienione już na początku lat 90-tych. Do dzisiaj w Bydgoszczy pozostało już tylko kilka nazw ulic z epoki PRL, np. "Armi Ludowej", "Przodowników Pracy" czy "Planu Sześcioletniego", jednak jak podkreśla Ewa Starosta to już ostatnie takie nazwy.

Według Andrzeja Arseniuka z Instytutu Pamięci Narodowej, nie zmienione zostały nazwy tych ulic, których mieszkańcy byli przeciwni zmianie. Arseniuk wyjaśnia, że samorządy z reguły organizują referendum wśród mieszkańców, a mieszkańcy nie zgadzają się na zmianę nazwy ulicy, bo nie chcą płacić za wymianę dokumentów.
Jednym z samorządów do którego Instytut Pamięci Narodowej wysłał list w sprawie zmiany nazw ulic, była Rada Warszawy. Jak mówi Mariola Rabczon, przewodnicząca podkomisji do spraw nazewnictwa ulic, warszawscy radni nie mogli zająć się pismem z IPN-u z przyczyn formalnych. Mariola Rabczon tłumaczy, że list z Instytutu Pamięci Narodowej zawiera nieaktualne informacje - część nazw ulic wskazywanych przez IPN już dawno zmieniono.

Instytut Pamięci Narodowej od kwietnia zeszłego roku apeluje do samorządów w całej Polsce o zmianę nazw ulic, którym patronują działacze komunistyczni. W ramach akcji Instytut wysłał do samorządow ponad 130 pism zawierających wykaz ulic o komunistycznych nazwach oraz informacje o tym kim były i co robiły osoby patronujące tym ulicom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.