Facebook Google+ Twitter

Deine Lakaien wystąpi 22 lutego w warszawskim klubie Progresja.

Niemiecka legenda dark wave, grupa Deine Lakaien, wystąpi po raz pierwszy na koncercie klubowym w Warszawie!

DEINE LAKAIEN / Fot. © Anna ProfusDeine Lakaien to niemiecki zespół założony w 1985. Nazwa zespołu (oznaczająca po polsku Twoi lokaje) została zaczerpnięta z jednej z piosenek pionierów niemieckiego industrialu Einstürzende Neubauten – ‘Die genaue Zeit’ (auch Lakaien haben Taktgefühl – "również lokaje mają poczucie taktu").

Grupę tworzą dyrygent, pianista i perkusista Ernst Horn oraz wokalista macedońskiego pochodzenia Alexander Veljanov.
Kompozycje Deine Lakaien łączą wpływy dark wave ze stylistyką popową, elementami awangardy i elektroniki, a istotną cechą ich muzyki jest różnorodność stylistyczna.

Na twórczość Deine Lakaien duży wpływ miała muzyka klasyczna oraz niektórzy artyści z lat 70-tych i 80-tych XX wieku, tacy jak: Ultravox, Kraftwerk, Bauhaus czy Joy Division.

Niezmiernie intrygującą częścią twórczości są teksty zespołu – z jednej strony osobiste, pełne romantyzmu, ale też dotykające lęków i namiętności ludzkich, z drugiej strony poruszające tematy filozoficzne, polityczne , społeczne. Zespół jednak nie stroni od humoru i od czasu do czasu ‘puszcza oko’ do słuchacza , czego przykładem jest choćby utwór ‘Wunderbar’, będący wyznaniem uczucia pijanego człowieka błąkającego się późną, zimową porą do napotkanej lampy ulicznej ;)))) Ciekawostką może być też fakt, że dwa utwory grupy z płyty ‘Forest Enter Exit’ (‘Contact”, Ressurection Machine’) zostały zainspirowane powieścią ‘Fiasko’ Stanisława Lema.

Początkowo albumy studyjne nagrywane były przy wykorzystaniu tylko instrumentarium elektronicznego. Z czasem do zespołu zaczęli dołączać inni muzycy i tak w twórczości grupy pojawiały się takie instrumenty jak skrzypce, wiolonczela, gitara czy lira korbowa.

Od 2014 roku koncertowy skład prócz Horna i Veljanova tworzą perkusista Slobodan Kajkut oraz multiinstrumentalista Goran Trajkoski – artysta znany przede wszystkim jako jeden z twórców muzyki do nominowanego do Oskara filmu Milcho Manchevskiego ‘Before The Rain’ (‘Zanim Spadnie Deszcz’). W takim czteroosobowym składzie zespół wystąpi w warszawskiej Progresji 22. lutego. Będzie to już czwarta wizyta Deine Lakaien w Polsce, jednak pierwsza w odsłonie klubowej (poprzednio zespół wystąpił trzykrotnie na festiwalu Castle Party w latach 2004, 2008 i 2014).Jako support wystąpi polski zespół God’s Bow, który powstał w Szczecinie w 1997 roku. Od samego początku istnienia grupa była mocno zafascynowana muzyką elektroniczną i jej mroczną odmianą dark wave. Łączenie mrocznych, niekiedy dość mocnych elektronicznych brzmień z egzotyką dźwięków etnicznych jest właściwie szyldem grupy, której fascynacje sięgają klimatów między innymi w stylu dawnego 4AD (Dead Can Dance, Clan of Xymox) czy zespołów Bel Canto, Delerium, Front Line Assembly, Sigur Ros, Nine Inch Nails, Depeche Mode, muzyki filmowej, alternatywnej czy ambientu. W listopadzie 2014 roku ukazał się czwarty krążek zespołu zatytułowany „Tranquilizer”. Szczególne podziękowania dla Ani Profus oraz Grzegorza Szklarek (cantaramusic.pl) za pomoc.

Bilety kolekcjonerskie w przedsprzedaży w cenie 98 PLN oraz 108 PLN dostępne tylko poprzez stronę Klubu: PROGRESJA , a także w bileteriach: www.eventim.pl, www.ebilet.pl oraz we wszystkich salonach EMPiK w Polsce.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.