Facebook Google+ Twitter

"Dekalog II" Nie będziesz brał imienia Pana Boga nadaremno

"Jedyne, co ja muszę, to leczyć Pani męża (...) ale ja w moim życiu widziałem zbyt wiele i wielu ludzi, którzy powinni byli umrzeć, pomimo to żyli. I takich, którzy umierali bez powodu. Nie mogę wydawać wyroku.(...)"

Kadr z filmu Mamy tutaj opowieść o chirurgu, który nie chce decydować za Pana Boga, czy ten człowiek skończy życie, czy świeczka zgaśnie. Świadczy o tym wymowny dialog z sekwencji tego filmu:
Lekarz: Rozpoznanie, leczenie, operacja, wszystko trochę późno
Dorota: Co to znaczy?
Lekarz: Źle.
Dorota: Czy będzie żył?
Lekarz: Nie wiem.
Dorota: Ja muszę wiedzieć. I Pan mi musi…
Lekarz: Jedyne, co ja muszę, to leczyć Pani męża najlepiej jak umiem. Wiem jedno, że nie wiem (…)
Przykazanie dotyczące cudzołóstwa poruszone są w Dekalogu II, VI oraz IX – kiedy to żona zdradza męża. Motyw zdrady łączy te fabuły jako nieczystość myśli. Syntezą tych trzech filmów będzie również kłamstwo, zdrada, niewierność. Reżyser pokazuje świat uczuć bohaterów. Mamy strach przed śmiercią, poczucie osamotnienia. Bardzo interesował go sposób myślenia bohaterów, ale w tym przypadku szatą nie było to, co człowiek nosi na sobie ale światło, które ma w sobie.
"Dekalog" II przedstawia nam również kobietę, która jest w stanie błogosławionym i czeka na diagnozę w związku z chorobą męża. Opowieść ta stała się pewną opowieścią o destrukcji. W szpitalu również wszystko niszczeje także rośliny.

Natomiast dom lekarza tchnie ciepłem i nie ma popielniczki. Są rośliny i ptaki. Każdy może je zobaczyć i usłyszeć. Doktor ukrywa przed skrzypaczką fotografię. Nie chce, żeby zobaczyła, iż miał rodzinę. Czy tym chroni prywatność? Mieszkanie Doroty urządzone zostało w stylu modernistycznym. Komunikuje się za pomocą sekretarki. Niszczy jedyną roślinę, którą ma w domu. Rozumieć to można tak, że poprzez autoagresję unicestwiła to, co miała na zewnątrz. A może życie w doniczce jej się nie podobało. Nie wiemy jako widz, dlaczego to uczyniła.

Chirurg, a zarazem ordynator szpitala jest człowiekiem samowystarczalnym, radzi sobie całkiem nieźle i należy raczej do tych, którzy nie potrzebują innych lub niczego od innych. O swoim życiu rozmawia tylko ze sprzątaczką. W domu tego lekarza mieszka wyżej wspomniana kobieta -skrzypaczka o imieniu Dorota, która nachodzi lekarza chcąc dowiedzieć się o stan zdrowia męża. Lekarz nie chce postawić diagnozy tłumacząc się tym, iż widział już w swoim życiu tych, którzy powinni umrzeć, a żyli:

Lekarz: Na wyzdrowienie ma kilka procent szans. Przeżycie i wegetację może 15 % - tak mówi medycyna. ale ja w moim życiu widziałem zbyt wiele i wielu ludzi, którzy powinni byli umrzeć. pomimo to żyli. I takich, którzy umierali bez powodu. Nie mogę wydawać wyroku.

Okazuje się, iż Dorota nigdy nie mogła mieć dziecka z mężem, a jest w ciąży z innym mężczyzną. Informuje lekarza, że przerwie ciążę, jeśli mąż przeżyje. Ordynator po przejrzeniu wszystkich badań odradza aborcję, gdyż widzi progres w chorobie męża. Mówi:
Niech pani tego nie robi, on umrze. Przerzuty są szybsze i groźniejsze niż wcześniej. Nie ma szans.
Dorota wymusza na lekarzu przysięgę mówiąc:
Niech mi pan przysięgnie.
Lekarz odpowiada : przysięgam (…)
Po jakimś czasie przychodzi człowiek, mąż Doroty, który miał nie żyć i dziękuje za uratowanie życia. Lekarz odpowiada:
Nie ma za co. Jeszcze raz przekonaliśmy się, że nie leczymy zdjęć rentgenowskich.
Pacjent: Wracam stamtąd, wydawało mi się, że świat się rozpada… a teraz mogę dotknąć stołu (…)
Cieszy się z narodzin dziecka i być może nigdy nie dowie się, że nie jest jego.
Wydaje się, że ta scenka wiąże się w jakiś sposób z "Dekalogiem" Osiem, gdyż najważniejsze w tej historii jest to, że dziecko żyje.

Bibliografia:
Ciment M., Wyzbyć się policentryzmu…„Film na Świecie” 1992, nr 3-4.
Leksykon polskich filmów fabularnych, oprac. zespół pod kier. Jana Słodowskiego, Warszawa 1997.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.