Facebook Google+ Twitter

Dekalog w interpretacji Janusza Stannego

"Dekalog" to jedna z ostatnich prac polskiego grafika, ilustratora, karykaturzysty, rysownika i niewątpliwie doskonałego plakacisty jakim był długoletni profesor Akademii Sztuk Pięknych Janusz Stanny (1932, 2014). Prezentacja z 2013 r.

1 z 11 Następne zdjęcie
Zdjęcie: fot. Jolanta Dyr - Muzeum plakatu w Warszawie - "Dekalog" Janusz Stanny
fot. Jolanta Dyr - Muzeum plakatu w Warszawie - "Dekalog" Janusz Stanny

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Niezwykłe; ilustracje do ... Tischnera?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tamże Pani Krysiu zostało napisane także, że

"Janusz Stanny jest autorem wybitnych ilustracji do ponad 200 książek, m.in do "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, "Biblii", bajek La Fontaine'a, "Don Kichota", baśni Andersena. Stworzył również liczne okładki oraz autorskie książki dla dzieci, m.in. "Baśń o królu Dardanelu" (1962, wznowienie 2005),"O malarzu rudym jak cegła" (1961, wznowienie 2006) i "Koń i kot" (1961). W 2011 roku w serii "Mistrzowie ilustracji" wydawnictwa Dwie Siostry wydano książkę Antoniego Marianowicza "Raz czterej mędrcy..." z ilustracjami Stannego.

"Dardanel nie jest zbyt królewski, zamiast korony nosi beret i woli jeździć na rowerze niż karetą. Była jeszcze jedna moja, autorska książka – "Koń i kot". (…) wydana w latach 60., a nie miała dotąd reprintu. "Nie wiadomo nawet skąd/ między wiersze wkradł się błąd/ taki mały figiel ot/ tam, gdzie koń ktoś wpisał kot" – żart cały opierał się na tej zamianie. Kot był podkuty, koń spał w komorze, dopiero kowal Rot, Szkot, naprawił cały błąd. Zrobienia nowych ilustracji do tych tekstów to już bym się nie podjął." ... serdecznie pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oto co znalazłam na stronie culture.pl o tym znakomitym artyście:
"Jego malarskie ilustracje wyróżnia groteska i dowcipna, surrealna przenośnia. Janusz Stanny jest autorem wspaniałych ilustracji do PANA TADEUSZA Adama Mickiewicza, BIBLII, bajek La Fontaine'a, DON KICHOTA i baśni Andersena, a także autorskich książek dla dzieci.

Rysunek prasowy Janusza Stannego to szkicowe, dowcipnie ukazane postacie w zwyczajnych sytuacjach codzienności. Od dwóch lat, ulubionym bohaterem rysunkowych komentarzy artysty stał się telewizor. W katalogu wystawy SŁUSZNA SPRAWA Zygmunt Januszewski napisał: Kilkoma muśnięciami pędzla Stanny potrafi wyczarować przestrzeń, a w niej nas grających samych siebie w neonowym świetle wybałuszonego ekranu. Jak w starym kinie snop światła rozcina półmrok ciasnego mieszkanka i wyznacza granicę między dobrem a złem. W iluzjonistycznej poświacie dokonują się niezwykłe metamorfozy. Szarzy obywatele przeobrażają się w herosów i mistrzów wszechkategorii albo niepoprawnych marzycieli. Pod wpływem sączącej się z ekranu ektoplazmy starannie ucharakteryzowani, w doskonale dobranych kostiumach z początku XXI wieku nasi rodacy po czterdziestce poddają się teleportacji i doznają oświecenia".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.