Facebook Google+ Twitter

Deklaracja Hamburska wydawców o ochronie praw autorskich

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-08-04 14:35

Ochrona praw autorskich do treści redakcyjnych nabiera obecnie – w dobie dynamicznego rozwoju nowych środków przekazu – szczególnego znaczenia. Niemieccy redaktorzy naczelni oraz wydawcy, oceniając zagrożenia wynikające z nieuprawnionego korzystania z wytworzonych treści redakcyjnych, podpisali 26 czerwca w Berlinie tzw. Deklarację Hamburską dotyczącą praw własności intelektualnej.

W dokumencie nawołuje się do podjęcia działań, mających zapewnić efektywniejszą ochronę praw autorskich m.in. wydawców i dziennikarzy, w szczególności w odniesieniu do treści redakcyjnych zamieszczonych w sieci.

Ponieważ zagadnienie to – wraz z rozwojem nowych mediów – staje się coraz istotniejsze, a poziom ochrony ciągle niewystarczający – powstał pomysł, by Deklaracji nadać rangę europejską. Dlatego też europejscy przedstawiciele wydawców – organizacje ENPA i FAEP – rozpoczęli akcję zbierania podpisów – wyrazów poparcia dla Deklaracji. W przypadku uzyskania satysfakcjonującego wsparcia wydawców europejskich, dokument ten zostanie skierowany do właściwych instytucji UE, których prace mają bezpośredni związek z ochroną praw autorskich oraz działaniami legislacyjnymi w tym zakresie.

Zdaniem Izby, również polscy wydawcy, których treści często wykorzystywane są bez stosownego zezwolenia przez różne podmioty, powinni poprzeć Deklarację. Dlatego też, zwracamy się do Państwa z prośbą o zapoznanie się z treścią dokumentu pt.: „Hamburg Declaration regarding intellectual property rights”, którego polski tekst zamieszczamy poniżej. Deklaracja została także przesłana do członków Izby w dniu 22 lipca i jest dostępna na stronie internetowej IWP. Wydawców akceptujących treść Deklaracji i chcących ją poprzeć prosimy o przesłanie nam stosownej informacji, z podaniem imienia i nazwiska, stanowiska/funkcji oraz wydawcy/redakcji. Tak zebrane wyrazy poparcia Biuro Izby przekaże koordynatorom akcji.

Hamburska Deklaracja dotycząca praw własności intelektualnej

- Internet oferuje ogromne możliwości dla profesjonalnego dziennikarstwa – ale tylko wtedy, gdy podstawa opłacalności pozostaje zabezpieczona poprzez cyfrowe kanały dystrybucji. A tak obecnie się nie dzieje.

- Liczni providerzy używają dzieł autorów, wydawców i nadawców bez płacenia za to. W perspektywie czasu, zagraża to tworzeniu wysokiej jakości contentu i istnieniu niezależnego dziennikarstwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Przepraszam. zwracam honor! Przeczytałam pierwszą stronę. Nie zauważyłam drugiej. SZkoda , że tak łamiecie te strony. Czasem chyba nie warto. Szkoda dla tekstu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu to jest deklaracja. Cala, przetłumaczona. Dodałem link do wersja anglojęzyczna jako PDF.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ale gdzie ta Deklaracja,? ani tekstu ani linku do niej nie ma?
cyt : „Hamburg Declaration regarding intellectual property rights”, którego polski tekst zamieszczamy poniżej. Deklaracja została także przesłana do członków Izby w dniu 22 lipca i jest dostępna na stronie internetowej IWP.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram założenia Deklaracji z pozycji drobnego żuczka. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.