Facebook Google+ Twitter

Deklaracja Wiedeńska postuluje zmianę polityki narkotykowej

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-09-10 17:08

W odpowiedzi na szkody związane z dotychczasową światową polityka narkotykową stworzono założenia polityki prohibicyjnej, pod auspicjami Narodów Zjednoczonych.

Przed rozpoczęciem XVIII Międzynarodowej Konferencji AIDS w Wiedniu przedstawiciele trzech organizacji naukowych i organizacji zajmujących się polityką zdrowotną International AIDS Society – IAS, International Centre for Science in Drug Policy oraz BC Centre for Excellence in HIV/AIDS ogłosili Deklarację Wiedeńską prezentującą nowe stanowisko w sprawie metod
poprawy zdrowia i bezpieczeństwa społecznego.Fragment tekstu Deklaracji wiedeńskiej głosi:

Najwyższy czas, by przyznać, że wojna z narkotykami okazała się nieskuteczna i stworzyć politykę narkotykową, która chroni zdrowie i zapewnia bezpieczeństwo na podstawie dowodów naukowych, a nie opierających się na ideologii.

Twórcy Deklaracji Wiedeńskiej nawołują rządy i organizacje międzynarodowe, w tym Organizację Narodów Zjednoczonych, do podjęcia wielu kroków, w tym do przeprowadzenia przeglądu skuteczności obecnej polityki narkotykowej oraz do wprowadzenia i ewaluacji opartego na nauce podejścia do zdrowia publicznego dla oceny szkód wynikających z przyjmowania narkotyków. Opowiadają się także za zwiększeniem dostępności opartych na dowodach naukowych opcji leczenia uzależnień i za zamknięciem nieskutecznych przymusowych ośrodków terapii, które naruszają Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Żądają także wyraźnego wzmocnienia i zwiększenie funduszy na leczenie i metody redukcji szkód, wspieranych przez Światową Organizację Zdrowia i Narody Zjednoczone.

Twórcy Deklaracji Wiedeńskiej nie zgadzają się na kryminalizację osób przyjmujących narkotyki, ponieważ zjawisko to przyczynia się to stałego wzrostu epidemii HIV/AIDS i niesie ze sobą istotne konsekwencje zdrowotne i społeczne.

Stygmatyzacja osób przyjmujących narkotyki zwiększa polityczną popularność ich kryminalizacji i osłabia działania profilaktyczne i promujące zdrowie. W wielu krajach świata dochodzi do łamania praw człowieka, w tym tortur, pracy przymusowej, nieludzkiego i degradującego traktowania, a także egzekucji osób dokonujących przestępstw narkotykowych. Według postulatów Deklaracji Wiedeńskiej, w debacie publicznej oraz w prawie narkotykowym
konieczne jest uwzględnieniem dowodów naukowych, które szanują, chronią prawa człowieka.

Zmiana dotychczasowej polityki narkotykowej pozwoli skierować znaczną cześć środków finansowych, przeznaczanych do tej pory w wojnę z narkotykami w stronę ludzi najbardziej tego potrzebujących. Zapewni również możliwość wprowadzenia interwencji profilaktycznych, regulacyjnych, a także leczenia i zmniejszania szkód.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.