Facebook Google+ Twitter

Delegacja KE spotka się rosyjskim rządem

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-29 23:03

Po raz pierwszy od wielu lat dojdzie do spotkania Komisji Europejskiej z rosyjskim rządem. W przyszły piątek do Moskwy leci delegacja Komisji na czele z jej przewodniczącym Jose Barroso na rozmowy z rosyjskim premierem Władimirem Putinem, oraz ministrami jego rządu. Ostatni kryzys gazowy to główny temat spotkania.

Komisja Europejska robiła w ostatnim czasie wszystko, by naprawić relacje z Rosją. Jednak kryzys gazowy znowu spowodował napięcia na linii Bruksela - Moskwa. Komisja groziła sankcjami zarówno Ukrainie jak i Rosji, oraz procesami w sądach. Takie stanowisko nie spodobało się władzom na Kremlu, które - jak wynika z nieoficjalnych informacji - wysłały list do Komisji utrzymany w ostrym tonie. Rosja stanowczo stwierdza w nim, że nie ponosi odpowiedzialności za kryzys.

Podczas spotkania w Moskwie, przy okazji rozmów o kryzysie gazowym, mowa też będzie o apelu niemieckiej kanclerz, która domaga się od wszystkich krajów Unii poparcia dla budowy Gazociągu Północnego po dnie Bałtyku. Ma on łączyć Rosję z Niemcami i omijać Polskę, oraz kraje bałtyckie. Komisja pytana o apel Angeli Merkel odpowiada, że Gazociąg Północny wciąż widnieje na liście unijnych priorytetów. Bruksela popiera inwestycję, pod warunkiem, że nie wpłynie ona negatywnie na środowisko. Tymczasem właśnie względy ekologiczne powodują, że budowie Gazociągu sprzeciwia się kilka państw, co na razie skutecznie blokuje inwestycje. Polska od początku protestowała przeciwko tej budowie, ale z innych względów - argumentowała, że Gazociąg Północny jest zagrożeniem dla jej bezpieczeństwa energetycznego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.