Facebook Google+ Twitter

Delfiny bojowe przedmiotem sporu Ukrainy i Rosji. Kijów uważa je za uzbrojenie i domaga się zwrotu

Rosyjskie Ministerstwo Obrony po aneksji Krymu przejęło tamtejsze oceanarium, a wraz z nim delfiny bojowe. Program szkolenia tych zwierząt prowadzony był od 2012 r. Ukraińcy domagają się ich zwrotu.

 / Fot. US Navy/Public domainW oceanarium w Sewastopolu tresowano 13 delfinów. 9 z nich przygotowywano do zadań militarnych takich jak wykrywanie min, a nawet atakowanie łodzi podwodnych. Reszta szkolona była do delfinoterapii.

Początki projektu sięgają lat 60. kiedy Amerykanie i Rosjanie równolegle rozpoczęli program szkolenia ssaków do zadań wojskowych. Po rozpadzie Związku Radzieckiego projekt został zawieszony. Reaktywowano go na Ukrainie w 2012 r.

Ukraina żąda zwrotu zwierząt, bo klasyfikuje je jako żywe uzbrojenie. Rosja zwróciła po aneksji czołgi i okręty, ale nie chce oddać delfinów. Zapowiada nawet modernizację oceanarium - podaje TVN24.pl.

Delfiny to ssaki z rodziny waleni. Dzielą się na dwie rodziny słodkowodne i oceaniczne. Wyróżnia je umiejętność echolokacji i porozumiewania się. Ich pokarm stanowią głównie ryby i skorupiaki. Są inteligentniejsze niż szympansy.

Ssaki te wykorzystywane są w delfinoterapii z osobami niepełnosprawnymi. Polega ona na wspólnym pływaniu ze zwierzętami. Pomaga dzieciom cierpiącym na autyzm, paraliż i zespół downa. Oprócz gimnastyki ważna jest terapia ultradźwiękami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A gdzie obrońcy praw delfinów?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.