Facebook Google+ Twitter

Delfiny porozumiewają się za pomocą obrazów?

Delfiny są uznawane za jedne z najbardziej inteligentnych zwierząt na świecie. Od dawna wierzono, że będzie można prowadzić z nimi pewnego rodzaju dialog. Eksperci znaleźli klucz, który będzie umożliwiał rozszyfrowanie ich mowy.

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Delfiin.jpg&filetimestamp=20101211214303 / Fot. Putiis, licencja CC 2.0Zespół naukowców zespołu SpeakDolphin.com, pod kierownictwem Jacka Kassewitza, ogłosił, że dzięki nowemu odkryciu będzie można rozszyfrować mowę delfinów. W eksperymencie uczeni dokonali rejestracji dźwięków, jakie delfiny wydają na widok różnych przedmiotów.

Jak podaje speakdolphin.com, po odtworzeniu nagrań okazało się, ze aż 86 procent delfinów wydawało taki sam dźwięk na widok tego samego przedmiotu. To pozwoliło wysnuć przypuszczenia, że ssaki te porozumiewają się za pomocą obrazów. Oznacza to w praktyce, że będzie można na tej podstawie prawie dokładnie określić o czym delfiny rozmawiają.

Jak podkreśla Jack Kassewitz, w całym eksperymencie najbardziej niezwykłe jest to, że naukowcom udało się za pomocą specjalnie skonstruowanych urządzeń przekształcić obrazy z mowy ssaków na zapis elektroniczny. To pozwoliło z kolei na odczyt mowy delfinów na komputerze.

Uzyskany obraz komputerowy jest jeszcze daleki od oczekiwań, jednakże badacze mają nadzieję, że w miarę postępu technologicznego uda się uzyskać bardziej doskonały zapis i odczyt.

Naukowcy wyrazili opinię, że jesteśmy już bliscy rozszyfrowania i zrozumienia mowy delfinów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Oświecony
  • Oświecony
  • 30.12.2011 22:01

No to doganiamy delfiny bo piktogramy zajmują w naszej komunikacji coraz większy obszar. Z czasem staniemy się tak samo mądrzy jak one. Bo co do tego, że wszystkie zwierzęta są mądrzejsze od ludzi to już dawno wiedziałem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy materiał. Pozdrawiam:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.