Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

941 miejsce

Delfiny - poznaj tajemnice i zwyczaje tych inteligentnych ssaków

Delfiny to bardzo inteligentne, bystre i pełne empatii zwierzęta, które potrafią wczuwać się w stan wewnętrzny drugiego osobnika (może nawet człowieka) i dzięki temu wiele razy już wyratowały z opresji, swoich współtowarzyszy stada i ludzi.

 / Fot. Wikipedia, autor: PutiisZwierzęta - tak jak ludzie - mają inteligencję, charakter i uczucia. Wyróżniają się tymi cechami m.in. małpy szympansy, psy, lwy, wilki, słonie, wieloryby i delfiny. Delfiny, jako ssaki wodne z rzędu waleni, zamieszkują morza i oceany obu półkul Ziemi oraz wiele rzek strefy równikowej. Żyją w wodach, zwykle gromadnie (w stadach), często od kilku do kilkuset osobników, o wyraźnej hierarchii. Odbywają dalekie wędrówki na ogół za pokarmem. Mają wyjątkową zdolność do echolokacji, a także do elektrorecepcji. Mają też swój język oparty na dźwiękach.

Elektrorecepcja (elektropercepcja) to zmysł elektryczny, który charakteryzuje się rzadką zdolnością do odbierania bodźców elektrycznych z otoczenia, ale także wykrywania za pomocą specjalnych elektroreceptorów, obecności i zachodzących zmian w polu elektrycznym. Taką zdolność mają stekowce i przynajmniej jeden z gatunków delfinów oraz niektóre gatunki ryb, m.in. rekiny, płaszczki, piła zwyczajna, drętwa, jesiotry i prapłetwiec. Narządem zmysłu elektrorecepcji są tzw. ampułki chrzęstnoszkieletowe.

Wysoki współczynnik inteligencji delfinów

Delfiny – podobnie jak inne zwierzęta - często polują stadami, zwłaszcza ławicami. Bywa nawet, że polują z rekinami. Jedzą ryby, kalmary i skorupiaki, a ich głównym wrogiem jest orka. Mają rozwinięte cechy zwierząt socjalnych (dotyczących społeczeństwa) oraz zmysł związany z zaspokajaniem potrzeb bytowych i zdrowotnych członków rodziny i stada.

Zdaniem naukowców, współczynnik inteligencji delfinów wynosi 4–5 i jest wyższy niż u szympansa, który ma 2,5. Według podobnego kryterium, inteligencja dla człowieka wynosi 7. Życie delfinów w dużych społecznościach pozwala uniknąć ataku drapieżnika, przede wszystkim orki lub rekina. Samice ze swoimi dziećmi mają szczególną ochronę, gdyż zawsze są wewnątrz stada. Delfiny niosą pomoc także innym delfinom, w tym rannym albo chorym, a nierzadko i ludziom. Dają się tresować do różnych sztuczek w delfinariach. Żyją 7 do 21 lat.

Jako zwierzęta socjalne, potrafią gromadzić się w grupy, gdy zachodzi potrzeba podtrzymywać umierającego ze stada delfina i umożliwiać mu oddychanie. Takie fakty naukowcy zaobserwowali, m.in. u wybrzeży Korei Południowej – podaje Interia.pl. Kilku naukowców miało możliwość obserwować z bliska, jak pięć osobników utworzyło z własnych ciał coś w rodzaju kształtu tratwy, aby dać bliskiemu śmierci delfinowi, możliwość wypłynięcia na powierzchnię wody.

Delfiny niosą pomoc osobnikom chorym

W połowie XX-ego wieku obserwowano, np. jak samica delfina butlonosego wynosi na powierzchnię wody, na grzbiecie swoje młode, które urodziło się martwe. Czasem nawet samica próbuje przywrócić młodym życie poprzez zadawanie im silnych bodźców, m.in. podgryzając je i zmuszając do wyzwolenia życiowych sił obronnych. Udało się do niedawna obserwować działanie jednego lub dwóch takich "ratowników" naraz.

W zdarzeniu obserwowanym u wybrzeży Korei Południowej, brało udział około 10 osobników tego samego gatunku delfina - poinformował media, Kyum J. Park, który z naukowcami z Instytutu Badań Waleni w Ulsan, regularnie monitoruje zwierzęta.

Gdy ciężko choremu delfinowi płynącemu w pobliżu łodzi naukowców, kilku ze stada pomagało w utrzymaniu się lekko nad powierzchnią wody, przy czym jeden z nich podtrzymywał pyskiem głowę, a mimo to z osłabienia osobnik padł, pięciu oddanych towarzyszy ciągle usiłowało nawiązać z nim kontakt i pobudzić go do życia, "pocierali i dotykali jego ciała lub przepływali pod nim".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ewa Krzysiak Wczoraj 10:15

Rzeczywiście, Pani Ewo. Delfiny są niesamowite pod względem wyczucia potrzeby śpieszenia z pomocą ludziom. W badaniach ujawniono większe niż dotychczas były znane podobieństwa między delfinami a ludźmi. Z najnowszych badań wynika też, że mają bardzo wiele wspólnego z nami, głównie gdy idzie o rozwój mózgu i poziom inteligencji. Naukowcy podkreślają również nieznane dotąd zdolności tworzenia przez delfiny silnych i skomplikowanych struktur socjalnych, stały rozwój i świetną umiejętność uczenia się w okresie całego życia "mowy" oraz ogromne zdolności pamięciowe i prowadzenia skomplikowanej analizy wzrokowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O tak, delfiny już nie raz pokazały swoją inteligencję np. tutaj link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.