Facebook Google+ Twitter

Delfiny rozpoznają się i reagują na swoje imiona jak ludzie!

Zespół z University of St. Andrews w Szkocji udowodnił, że delfiny dysponują zdolnością nawoływania indywidualnych osobników w stadzie. W języku tych zwierząt są zatem gwizdy na oznaczenie imion.

Delfiny / Fot. Wikipedia Commons Potwierdzeniem twierdzeń o wysokiej inteligencji delfinów, wodnych ssaków z rzędu waleni, jest ich zdolność porozumienia się w charakterystycznym języku. System tej komunikacji bada między innymi zespół naukowców z University of St Andrews w Szkocji. Ostatnie eksperymenty pozwoliły wykazać, że te właśnie ssaki morskie stosują do identyfikacji poszczególnych członków stada indywidualne gwizdy, funkcjonujące na zasadzie unikalnych imion.

Z opublikowanych na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences badań wynika, że każdy delfin wydaje unikalny dźwięk, a członkowie jego stada lub rodziny odpowiadają takim samym, aby nawiązać z nim kontakt. Współautorka odkrycia Stephanie King uważa, że unikalne gwizdy są kopiowane przez inne delfiny, aby nazwać lub zawołać danego osobnika. Do tej pory nie było pewności, czy w systemie językowym delfinów można wyróżnić dźwięki, które pełnią funkcję imion.

Wiadomo było natomiast na podstawie wcześniejszych badań, że delfiny posługują się zróżnicowanym repertuarem dźwięków, aby komunikować się z innymi osobnikami np., by wspólnie polować czy bawić się. Udało się też ustalić, że występują niepowtarzalne zestawy dźwięków, służących do komunikacji indywidualnej.

Do nowego odkrycia doprowadził naukowców następujący eksperyment: nagrywali pod wodą odgłosy delfinów Zdjęcie wykonane przez marynarza lub pracownika Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych podczas czynności służbowych / Fot. Wikipedia Commons butlonosych z Zatoki St. Andrews Bay, a potem odtwarzali je tym samym i innym delfinom. zarejestrowali dźwięki Każdego delfina zarejestrowano z osobna. Można było zaobserwować, że reagował ten delfin, którego imię zostało odtworzone, natomiast pozostali członkowie stada nie odpowiadały na sygnał.

Obserwacje pozwoliły wysnuć wniosek, że system komunikacji z innymi zwierzętami z grupy musi być naprawdę dobrze wykształcony. Dr Vincent Janik z uniwersyteckiego działu badań ssaków tłumaczył, że wiąże się to ze społeczną naturą tych zwierząt. Ze względu na środowisko delfiny musiały trzymać się w miarę zwartej grupie.

Właściwość ta upodlania delfiny do ludzi. Według naukowców delfiny zachowują się jak ludzie: gdy tylko usłyszą swoje imię, czyli przypisaną im częstotliwość, to odpowiadają. Inne badania sugerują, że podobne zdolności przejawiają też papugi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Isabello, też odnosiłam wrażenie, że komunikacja przebiegała bez zakłóceń od dawna...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rafale, szkoda, że dawno już telewizja tej bajki przypomniała... Znakomicie budziła ona miłość do delfinów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kilkakrotnie widziałm pokaz-show delfinów, gdzie treserzy różnym rodzajem gwizdów porozumiewali się z delfinami. Myślę że już dawno ta tajemnica została odkryta a teraz tylko naukowo opisana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pamiętam z dzieciństwa piękną bajkę, w której występowała sympatyczna rodzina delfinów - Um, Mamum i Tatum. Doskonała bajka, świetnie ją pamiętam. Delfiny miały imiona!!! Taki delfin UM był marzeniem każdego dziecka!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.