Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Delfiny rozpoznają się i reagują na swoje imiona jak ludzie!

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Delfiny
Delfiny Wikipedia Commons
Zespół z University of St. Andrews w Szkocji udowodnił, że delfiny dysponują zdolnością nawoływania indywidualnych osobników w stadzie. W języku tych zwierząt są zatem gwizdy na oznaczenie imion.

Potwierdzeniem twierdzeń o wysokiej inteligencji delfinów, wodnych ssaków z rzędu waleni, jest ich zdolność porozumienia się w charakterystycznym języku. System tej komunikacji bada między innymi zespół naukowców z University of St Andrews w Szkocji. Ostatnie eksperymenty pozwoliły wykazać, że te właśnie ssaki morskie stosują do identyfikacji poszczególnych członków stada indywidualne gwizdy, funkcjonujące na zasadzie unikalnych imion.

Z opublikowanych na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences badań wynika, że każdy delfin wydaje unikalny dźwięk, a członkowie jego stada lub rodziny odpowiadają takim samym, aby nawiązać z nim kontakt. Współautorka odkrycia Stephanie King uważa, że unikalne gwizdy są kopiowane przez inne delfiny, aby nazwać lub zawołać danego osobnika. Do tej pory nie było pewności, czy w systemie językowym delfinów można wyróżnić dźwięki, które pełnią funkcję imion.

Wiadomo było natomiast na podstawie wcześniejszych badań, że delfiny posługują się zróżnicowanym repertuarem dźwięków, aby komunikować się z innymi osobnikami np., by wspólnie polować czy bawić się. Udało się też ustalić, że występują niepowtarzalne zestawy dźwięków, służących do komunikacji indywidualnej.

Do nowego odkrycia doprowadził naukowców następujący eksperyment: nagrywali pod wodą odgłosy delfinów butlonosych z Zatoki St. Andrews Bay, a potem odtwarzali je tym samym i innym delfinom. zarejestrowali dźwięki Każdego delfina zarejestrowano z osobna. Można było zaobserwować, że reagował ten delfin, którego imię zostało odtworzone, natomiast pozostali członkowie stada nie odpowiadały na sygnał.

Obserwacje pozwoliły wysnuć wniosek, że system komunikacji z innymi zwierzętami z grupy musi być naprawdę dobrze wykształcony. Dr Vincent Janik z uniwersyteckiego działu badań ssaków tłumaczył, że wiąże się to ze społeczną naturą tych zwierząt. Ze względu na środowisko delfiny musiały trzymać się w miarę zwartej grupie.

Właściwość ta upodlania delfiny do ludzi. Według naukowców delfiny zachowują się jak ludzie: gdy tylko usłyszą swoje imię, czyli przypisaną im częstotliwość, to odpowiadają. Inne badania sugerują, że podobne zdolności przejawiają też papugi.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto