Facebook Google+ Twitter

Deloitte: Europejski rynek futbolu jest wart 19,4 mld euro

Firma Deloitte w dniu dzisiejszym opublikowała raport dotyczący finansów najsilniejszych europejskich lig. Bez wątpienia jest, co analizować.

W sezonie 2011/2012 przychody klubów europejskich wzrosły o 11% względem poprzedniego sezonu i wyniosły 19,4 mld euro. Na kondycję rynku piłkarskiego z pewnością wpływ miały ligi tak zwanej wielkiej piątki, czyli Bundesliga, La Liga, Ligue 1, Premier League i Serie A, a także rozgrywane w ubiegłym roku w Polsce i na Ukrainie Mistrzostwa Europy.

„Przychody samych klubów lig „wielkiej piątki” wyniosły w sumie 9,3 mld euro, co jest nadal dowodem atrakcyjności biznesowej i marketingowej najlepszych klubów na starym kontynencie. Wszystkie ligi „wielkiej piątki” odnotowały w analizowanym okresie rekordowe przychody, które w porównaniu z poprzednim sezonem wzrosły o 8 % (685 mln euro). Szacujemy, że suma przychodów osiąganych przez nie w kolejnych dwóch latach może przekroczyć nawet 10 mld euro, co stanowić będzie dwukrotność kwoty wygenerowanej w sezonie 2001/2002”, powiedział Dan Jones z firmy Deloitte.

Pierwsze miejsce nie będzie żadną rewelacją, gdyż po raz któryś z kolei najwyższe przychody na europejskim rynku zanotowała angielska Premier League. Kluby z Anglii zarobiły w sumie 2,9 mld euro co daje wzrost o 16 % względem poprzedniego sezonu. O dziwo druga w kolejności jest niemiecka Bundesliga z dochodem na poziomie niecałych 2 mld euro (dokładnie 1,87 mld). Wzrost przychodów generowanych przez niemieckie kluby wyniósł 126 mln euro, co daje wzrost o 7% względem poprzedniego sezonu. Warto dodać, iż liga niemiecka osiągnęła największy bezwzględny wzrost zysków liczony w walucie lokalnej. Ponad trzy czwarte wzrostu przychodów Bundesligi wypracowały dwa największe niemieckie kluby: Bayern Monachium i Borussia Dortmund. Zdaniem ekspertów Deloitte Bundesliga w przyszłości ma szanse dogonić angielską Premier League.

Z kolei najbardziej interesująca mnie La Liga osiągnęła wzrost przychodów w wysokości 46 mln euro (wzrost o 3 % względem poprzedniego roku) dając łącznie zysk na poziomie 1,76 mld euro. Wynik ten jest zasługą głównie FC Barcelony i Realu Madryt, które to osiągnęły łączny wzrost przychodów na poziomie 65 mln euro (wzrost o 7 %), podczas gdy pozostałe 18 klubów hiszpańskiej ekstraklasy zanotowało sumaryczny spadek wpływów o 19 mln euro (spadek o 2 %).

Przychody włoskiej Serie A wzrosły w sezonie 2011/2012 o 17 mln euro (wzrost o 1 %) do łącznej kwoty 1,57 mld euro co stanowi najmniejszy wzrost w „wielkiej piątce”. Mimo wszystko pozytywnym przykładem jest Juventus Turyn, który odnotował wzrost przychodów w wysokości 40 mln euro, co daje aż 61 %!

Francuska Ligue 1 odnotowała wzrost o 9% (96 mln euro) dzięki czemu suma jej przychodów wyniosła 1,13 mld euro. Wzrost wygenerował niemal w całości jeden klub - Paris Saint-Germain.

„Poprawa wyników operacyjnych w Anglii, Francji i Niemczech może oznaczać, że kluby dążą do wypracowania trwałej równowagi między kosztami a przychodami w pierwszym sezonie obowiązywania zasady „progu rentowności” wprowadzonej przez UEFA w ramach wymogu Financial Fair Play. W wielu przypadkach jednak wyniki osiągane przez największe kluby przesłaniają sytuację pozostałych zespołów”, stwierdził Adam Bull z firmy Deloitte.

Zapraszam także na mojego bloga PatrykGesicki.blog.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.