Facebook Google+ Twitter

Demokraci.pl - wyprowadzić sztandar, zgasić światło

W najbliższą sobotę odbędzie się Kongres Partii Demokratycznej, ugrupowania które mieni się spadkobiercą idei reprezentowanych przez Unię Wolności. Czy dla Demokratów jest jeszcze miejsce na scenie politycznej czy też czas wyprowadzić sztandar?

 / Fot. Materiały prasoweJako sympatyk UD i były ideowy członek UW i Partii Demokratycznej uważam, że nie ma żadnego argumentu, by ugrupowanie trwało nadal. Wolty kolejnych władz ugrupowania spowodowały, że partia praktycznie nie ma żadnej tożsamości. Unia Demokratyczna i Unia Wolności były modelowymi partiami centrum z silną grupą liderów mających poczucie misji. Ugrupowanie Tadeusza Mazowieckiego odwoływało się w ideach i działaniach do wartości chrześcijańskich przy jednoczesnym zachowaniu świeckości państwa.

Dla wielu działaczy centroprawicowej Unii Wolności, utworzenie koalicji z SLD i UP było zdradą ideałów. Pamiętam, jak na jednym ze zjazdów członków PD w Warszawie zdenerwowany przewodniczący Władysław Frasyniuk złościł się, że nie chcieli poprzeć deklaracji o legalizacji związków partnerskich osób jednej płci. Biegał po kuluarach i krzyczał „to k… ma być centrolewica?” Frasyniuk nie rozumiał, że w partii dominowali wierni „uczniowie” Tadeusza Mazowieckiego, czyli de facto chadecy, dla których obcy był zestaw lewicowych poglądów szczególnie w obszarze obyczajowości.

To miała być centrolewica, ale taktyczna, której zmiana poglądów mogła pozwolić na ponowne wejście do Parlamentu bez względu na to, pod jakim szyldem i oficjalnymi poglądami. Brak członków działających z przekonaniem na rzecz nowego formatu partii zadecydował o totalnej klęsce koncepcji Frasyniuka. Podobną z sukcesem wcielił dopiero Janusz Palikot, który tworząc „produkt partyjny” zaspokoił popyt na lewicowe poglądy cynicznie porzucając swoje dotychczasowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Anonimowy sympatyk PD
  • Anonimowy sympatyk PD
  • 22.01.2012 16:41

Wczorajsze zwycięstwo pana Andrzeja Celińskiego dowodzi, że teza wytłuszczona na 3 stronie Pańskiego artykułu (o braku ideowości i koniunkturalizmie PD) jest nieprawdziwa. Ogromna przewaga p. Celińskiego nad byłą przewodniczącą p. Brygidą Kuźniak dowodzi, że członkowie partii są wierni swoim ideom. W przeciwieństwie do byłej przewodniczącej, która usiłowała zmienić ją w prywatny folwark. Ale to już na szczęście przeszłość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielka szkoda, że tak dobrze zapowiadający się mariaż partii lewicowych z demokratyczną - LiD
nie przetrwał. Mieliśmy wiele zbieżnych celów, kompetentnych, odpowiedzialnych i szanowanych ludzi.
Ambicyjki Wojciecha Olejniczaka, pogrzebały budowę sensownej przeciwwagi dla konserwatywnej prawicy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sztandar powinien wyprowadzić Balcerowicz. Należy się za "zasługi"!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.