Facebook Google+ Twitter

Demokracja. Czy istnieje inna droga?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-12-13 16:25
  • Creative Commons

Demokracja jest dziedzictwem europejskim. System ten narodził się w greckich miastach-państwach (polis) już w starożytności, by w XX wieku rozprzestrzenić się na niemal cały świat.

Głosowanie w demokratycznym kraju. / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Election_MG_3455.JPG&filetimestamp=20070803161000 Winston Churchill powiedział kiedyś: "demokracja jest złym ustrojem, ale nikt dotąd nie wymyślił lepszego". Jest w tym niewątpliwie wiele racji. Zawsze przy okazji wyborów powraca problem natury ustrojowej. Czy demokracja to dobra droga dla rozwoju kraju? Wszędzie dochodzą głosy o różnego rodzaju manipulacjach przy głosowaniu. Członkowie zespołów wyborczych rozdają tani alkohol ludziom na ulicy (tzw. ludzie spod butki z piwem), by głosowali na ich partie bądź kandydatów z tejże partii. Czy jest zatem sprawiedliwe, żeby wszyscy mieli prawo głosu? Czy dobrze jest, że profesor uniwersytetu i jakiś miłośnik tanich win mają takie same prawa? Wiadomo, że profesor ma na pewno większą wiedzę o tym, co się dzieje na świecie i, co ważniejsze, zagłosuje według swoich przekonań, a nie dlatego, że ktoś mu coś dał bądź obiecał.

Kolejna sprawa to to, czy tak naprawdę głosujemy na swego kandydata, czy może po prostu głosujemy na kogoś, by ktoś inny nie wygrał. Nie głosujemy na osobę lecz przeciw komuś. Gdyby zapytać przechodniów na ulicy przed wyborami do parlamentu jaka jest różnica programowa pomiędzy PO a PiS, podejrzewam, że większość nie potrafiłaby odpowiedzieć na to pytanie. Zapytani jednak, na kogo będą głosować, pewnie bez zastanowienia podaliby nazwę partii, nie wiedząc nawet, jaki jest jej program i czym się różni od programów innych partii. Nie chce w tym momencie zadeklarować, iż należy odebrać prawo głosu większości społeczeństwa i pozostawić je tylko wąskiej grupie osób znających się na polityce. Chcę tylko zasygnalizować problem i zmusić do zastanowienia się, czy może istnieje inna droga?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawy tekst. Jakie ograniczenia dla polepszenia demokracji masz na myśli, autorze? Rozwiń tę ideę, proszę.
P.S.
Demokracja systemem utopijnym? Jasne, ale wskaż mi choć jeden inny ustrój który by takowy nie był :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ludzka świadomość musi "dojrzeć" do demokracji, a to trochę potrwa :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak to ktoś mądry kiedyś powiedział "Demokracja może nie jest doskonała, ale póki co nikt nie wymyślił niczego lepszego"... proponuje też sięgnąć do tego arta: https://groups.google.com/group/rodzima-wiara-slowian/t/2a3d64561fcee4bf?hl=pl
Za sam materiał i postawione w nim trudne pytania - 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.