Facebook Google+ Twitter

Demokracja do odnowy - cz. 2

Jeśli demokracji nie zreformujemy, to przed rewolucją się nie ustrzeżemy! – Nie dowierzacie? Z czasem sami się o tym przekonacie.

W tej części będę usiłował wskazać, czym ten nasz „bohater” obrósł. Upraszam, na wstępie żebyście się we mnie nie doszukiwali wszystkowiedzącego polityka, albo naukowca. Jestem najzwyklejszym obywatelem obserwującym, zauważającym i próbującym podzielić się swoimi spostrzeżeniami – poddać je publicznej ocenie. Wszak zdania innych obywateli, co do pożyteczności, czy szkodliwości zjawisk, przeze mnie zauważonych i tu wyartykułowanych, mogą być podzielone.

Jedni będą – moje poglądy – popierali, a drudzy, je kontestowali. Podejrzewam też, że w moim wykazie owych „zarostów podwodnej części kadłuba” nie znajdą się wszystkie żyjątka utrudniające płynność ruchu naszego okrętu – demokracji. Zaczynam.

1. Demokracja ateńska to ustrój polityczno-społeczny, gdzie ważniejsze sprawy zapadały za zgodą wszystkich mieszkańców polis. Ważniejsze sprawy, jak np. wypowiedzenie wojny. U nas rząd wysyła na wojnę – nie wiadomo w czyim interesie – polskich żołnierzy, nawet bez przeprowadzenia zwykłego sondażu.

2. Lud do którego należała władza miał obowiązek walki oraz obrony swojej małej ojczyzny. U nas zlikwidowano obowiązek służby wojskowej. Utworzono armię zawodową. A kto będzie bronił naszej ojczyzny Polski, jak w przeddzień wojny zawodowcy złożą wypowiedzenia pracy? Zwolennicy armii zawodowej powiedzą, że wojna nam nie grozi. Jeśli tak, to po co ją utrzymywać w ogóle?

3. Wprowadzono rządy prawa i równość, każdego obywatela wobec tego prawa. U nas prawo zmiękczono dla bogatych, którzy mogą się od aresztu wykupić, wpłacając kaucję. Biedny tego prawa nie może skonsumować.

4. Obywatele ateńscy posiadali uprawnienia do pobierania pomocy finansowej od państwa. Wystarczy w Goglach wpisać hasło „Czy biedni Polacy otrzymują zasiłki” i otrzymujemy takie oto informacje. „32% Polaków nie ma zaspokojonych podstawowych potrzeb materialnych.”, „prawie 1,8 mln Polaków poniżej 19. roku życia cierpi z powodu ubóstwa.”, „zasiłek dla bezrobotnych Polak otrzymuje jedynie przez pół roku.”. Spotyka się jeszcze bardziej gorszące, albo bulwersujące informacje, o stosunku polskiej władzy do obywateli, których nie będę wymieniał.

5. Władzę wykonawczą pełnili stratedzy. W Atenach było ich dziesięciu. A urząd stratega mogła sprawować osoba kompetentna i niezależna finansowo. Przy tym punkcie dam sobie całkowicie – na wstrzymanie i o kompetencjach naszej władzy wykonawczej w ogóle się nie wypowiem. Każdy widzi, jak z tym jest.

6. Politycy ateńscy ponosili odpowiedzialność swoich decyzji, a lud miał prawo orzekania o ich pracy. Nasi politycy, obietnic danych przed wyborami nie realizują, a mimo tego, ich partie w sondażach przodują. Czy w takim przypadku można mówić o odpowiedzialności politycznej za swoje decyzje?

7. A co najciekawsze istniała specjalna komisja rady, która systematycznie w określonych dniach wysłuchiwała skarg obywateli na urzędników. Jeśli uznawała, że skargi są uzasadnione, kierowała sprawę do trybunału. U nas – mimo istnienia instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich – tak naprawdę, ze swoją krzywdą można jedynie się niebu poskarżyć.

8. Nie dotowano partii politycznych. U nas się dotuje, czyli wyrzuca się grube pieniądze w błoto.

9. Karano śmiercią nawet za drobne przestępstwa. Nasze prawo posiada „furtki” umożliwiające – wszelkiego rodzaju cwaniakom, oszustom okradać ludzi bezkarnie. Tymi furtkami są: ograniczona odpowiedzialność i działanie w dobrej wierze.

Jeśli moje wypunktowanie jest zgodne z danymi historycznymi i z rzeczywistością, proszę o nadanie sprawie dalszego biegu – czyli zgłoszenie do sejmu obywatelskiego wniosku o wprowadzenie zmian w polskim prawie, aby przywrócić mu dawną postać, wyrazistość i jednoznaczność. Jedynie – ze względów humanitarnych odstąpić od kary śmierci. Te wszystkie – wymienione tu niezgodności – są zasadne do wprowadzenia w prawie międzynarodowym – wszak polskie prawo jest wzorowane na międzynarodowym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Ja zachwycałem się tym z przody, po cudzysłowie. Odnośnie demokracji, jestem - wprost - wielbicielem ateńskiej. Rzymianie byli, za bardzo ekspansywni. Hammurabiego kodeks, znowu? - Za dużo kalek byłoby na świecie. Gdybyście się nie obrazili, to bym jeszcze o dekalogu wspomniał - też niczego "akt prawny". Jak byśmy się do niego stosowali, to byśmy - aż - się miłowali. Pozdrawiam ciepło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tadeuszu - czyżbyś tak sie zachwycał cytatem z Haszka? Słusznie mu się to należy moja tu zasługa polega wyłącznie na przypomnieniu tego cudownego kawałka literatury. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadziu! Dzisiaj Pani przeszła samą siebie. Przekazuję - już nie wyrazy uznanie, lecz - wyrazy zachwytu. Rzadko kogo stać na, tak wysokiej klasy, subtelność. Jednym słowem - klasa! Ale Pani Jadzieńko, ja nie w tym kontekście swoje zastrzeżenia - co do mojej osoby - napisałem. Mnie chodziło o to, abyście nie postrzegali mnie, jako wymądrzającego się w tematach przynależnych filozofom i wielkim tego świata. Ja znam swoje miejsce na ziemi. Ale nie sposób siedzieć cicho, widząc rażące i szkodzące społeczeństwu zachowania, czy zjawiska społeczne. Jak napisał Robert - wzorce są dostępne i powinniśmy do nich swoje kroki przyrównać, skonfrontować z nimi to co żeśmy z tych wzorców zrobili i - wypadało by się zreflektować i zreformować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdecydowanie bardziej prawe było królestwo Hamurabiego. Odpowiadało za to, za co brało pieniądze :)
Przez cztery tysiąclecia mocno się posunęliśmy. A teraz, z przewodnimi siłami, galopujemy na wyścigi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autor apeluje: "Upraszam, na wstępie żebyście się we mnie nie doszukiwali wszystkowiedzącego polityka, albo naukowca."

Uchowaj Boże Tadeuszu, a któżby smiał!

W przeciwieństwie do Ciebie jednak, gustuję bardziej w demokracji rzymskiej.
Ale - jak mówił dobry wojak Szwejk "muchy obsrały najjasniejszego pana" i to se ne wrati.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak widzisz Robercie reszta towarzystwa problemu nie zauważa, albo głosu nie zabierają w obawie, aby mi licznika komentarzy nie nabijać. A być może uważają, że jak problemu stwarzanego wypaczaniem demokracji, nie będzie się zauważać, to on sam zniknie. Kto tam nadąży za motywacjami zachowań naszego rodzaju ludzkiego? Dzięki.
Kiedyś nijaka Krystyna szarpała mnie za nogawki, ale i Ona milczy. Choć zmilczenie mi zalecała.
Krysiu! Gdzieżeś? Ach gdzie?
Przybądź Ty do mnie!
I weprzyj życzliwością swą,
Abym się mógł nacieszyć nią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sondaże opinii w sprawie polskich wojaków poza granicami są znane i negatywne. Lecz czy to ma jakiekolwiek znaczenie dla władców.
Pawlak stwierdził wbrew opiniom większości Polaków, że elektrownia atomowa będzie w Polsce budowana, i nie ma potrzeby referendum w tej sprawie.
Zniszczono w Sejmie przez naszych władców 750 tysięcy głosów poparcia dla jednomandatowych okręgów wyborczych. Sąd nie doszukał się w ty nic zdrożnego.
Prawo nie działa wstecz, lecz w przypadku oceny postępowań sędziów jak najbardziej takie działania są zrozumiałe.
A czego jeszcze nie wiemy?
Tadeuszu, czy mamy do czynienia z demokracją?
Raczej z jej kadłubem stworzonym przez postsolidarnościowe polikliki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.