Facebook Google+ Twitter

Demokracja Kulturalna: w poszukiwaniu nowego modelu domu kultury

W kolejnym spotkaniu poświęconym szczecińskiej kulturze uczestniczyli Marta Białek-Graczyk oraz Janusz Byszewski.

Podczas prelekcji pokazano także prezentację multimedialną / Fot. Marcin Wasilewski"Cykl "Demokracja Kulturalna" to szczeciński głos w wielkiej debacie, która rozgorzała po Kongresie Kultury Polskiej. Pragniemy, aby Szczecin stał się jednym z centrów tej ważnej dyskusji we współczesnej Polsce" - mówią inicjatorzy tego projektu.

Spotkanie, które w założeniu ma być platformą dyskusji między teoretykami i praktykami kultury nad jej przyszłością, rozpoczęło się 25 maja kilka chwil po godzinie 12. Jako pierwsza, głos zabrała Marta Białek-Graczyk, członek Zarządu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” i współzałożycielka stowarzyszenia. Socjolog i dziennikarka.

Pani Marta Białek-Graczyk / Fot. Marcin Wasilewski- Pomimo że, praktycznie nie ma badań dotyczących działalności domów kultury, to [na podstawie przeprowadzonych obserwacji - MW] możemy wyróżnić ich trzy rodzaje - stwierdziła na wstępie prelegentka. - Tradycyjny, powtarzający swoją ofertę od lat. Wychodzący do ludzi, którego dyrekcja uwzględnia potrzeby lokalnej społeczności i poszukuje nowych źródeł finansowania. Wreszcie komercyjny, wielki dom kultury, którego działalność przypomina nieco pracę wielkiego supermarketu. Spośród 13 instytucji, przebadanych na Mazowszu, tylko w jednym przypadku dyrektor umieścił na stronie internetowej swój mail prosząc o uwagi dotyczące działalności i obiecując odpowiedź.

W drugiej części spotkania głos zabrał Janusz Byszewski - kurator Laboratorium Edukacji Twórczej Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Również i jego wystąpienie cieszyło się dużym zainteresowaniem i wywołało ożywioną dyskusję.

Kolejne spotkanie z cyklu „Demokracja Kulturalna”, będące projektem SZCZECIN 2016, planuje się na czerwiec.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Na tym polu jest bardzo dużo do zrobienia. Myślę że jednym z wzorców może być Nowogardzki Dom Kultury. Działalność przekrojowo w skrócie to występy teatralne, tańce ludowe, towarzyskie, prace plastyczne, malarstwo i muzyka. Postaram się ten temat przybliżyć przy najbliższej sposobności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.