Facebook Google+ Twitter

Demokracja po rosyjsku w skali mikro

W niedzielę 26 kwietnia odbędą się wybory na burmistrza Soczi. Uczciwa polityczna potyczka w krzepkim demokratycznym państwie czy cyniczna farsa w starym stylu. Zobaczmy...

Soczi / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:View_on_Sotsji_from_black_sea.jpg&filetimestamp=20051218230432Funkcję burmistrza Soczi uważa się powszechnie za bardzo prestiżową ze względu na zimowe igrzyska olimpijskie, które odbędą się tam w 2014 roku i gigantyczne inwestycje z tym związane. Z tego też powodu nowy gospodarz ratusza musi być absolutnie lojalny wobec władz federalnych. Namaszczony przez Kreml kandydat to Anatolij Pachomow z partii Jedyna Rosja.

W wyścigu o funkcję burmistrza Soczi początkowo stanęło ponad 20 osób, jednak ich liczba stopniała do 6 gdyż większość nie spełniała wymogów formalnych. Wielu z wyeliminowanych kandydatów to bezdomni, którzy nie zebrali wymaganych 5527 podpisów, ani nie wpłacili kaucji w wysokości 282 tys. rubli (ok. 28 tys. zł). Z wyborami pożegnały się również znane osobistości, dla których ta kwota nie stanowiła przeszkody np. nielubiany na Kremlu Aleksandr Lebiediew, znany rosyjski oligarcha, były kandydat na burmistrza Moskwy i Anastazja Wołoczkowa, słynna primabalerina moskiewskiego Teatru Balszoj.

Również aplikacja Władysława Funtiakowa, członka rządzącej partii Jedyna Rosja została odrzucona. Oficjalny powód - brak daty urodzenia w formularzu zgłoszeniowym. Prawdziwych powodów należy się jedynie domyślać, co w Rosji na szczęście trudne nie jest. Oczywiste jest, że dwóch kandydatów z mainstreamowej partii nie może konkurować ze sobą o głosy. Futiakow nie jest byle kim w Soczi, to powszechnie szanowany i lubiany przez mieszkańców wieloletni członek rady miasta. Kreml uznaje go jednak za niedostatecznie lojalnego. - Mamy demokrację tylko na papierze - tak skomentował Funtiakow odrzucenie jego kandydatury. Polityk nawet nie miał zamiaru zaskarżyć werdyktu komisji. Nie było żadnych szans na to by - nawet pozytywna - decyzja lokalnych sądów zapadła na czas.

Najpoważniejszym i najmocniej represjonowanym oponentem Pachomowa jest Borys Niemcow - były wicepremier, jeszcze za czasów prezydentury Borysa Jelcyna. Lubiany przez pierwszego prezydenta miał nawet szanse być namaszczonym na jego następcę. Obecnie aktywny działacz opozycyjny, współzałożyciel ruchu „Solidarność” (założyciele, m.in. znany szachista Garri Kasparow, nie ukrywają inspiracji polską „Solidarnością”), który dąży do zjednoczenia rosyjskiej opozycji. Niemcow to również głośny krytyk Putina, który z kolei, wizytując Soczi w marcu, wyraźnie dał do zrozumienia ludziom, że warto głosować na tego kandydata, który będzie w stanie porozumieć się z władzami federalnymi i nie wykorzysta igrzysk olimpijskich „do realizacji własnych ambicji”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.