Facebook Google+ Twitter

Demokracja po śląsku

Wybory prezydenckie praktycznie całkowicie przyćmiły inne, wcale nie mniej ważne i odbywające się równolegle - wybory uzupełniające do senatu, które podobnie jak te pierwsze, są także skutkiem katastrofy prezydenckiego samolotu.

Nie byłoby w tym nic dziwnego - wszak to normalna kolej rzeczy, że braki kadrowe trzeba uzupełniać. Tu jednak mamy do czynienia z jawną zmową głównych partii politycznych, z robieniem z nas wyborców tumanów, wolnych od umiejętności logicznego myślenia i zdolnych jedynie do postawienia krzyżyka we wskazanym miejscu.

To oczywista kpina z obowiązującego prawa, z demokracji i obywateli. Jak bowiem nazwać zawarcie swoistego "paktu o nieagresji", który obserwujemy w okręgu katowickim? Na pozór wszystko wygląda poprawnie, jeśli jednak zagłębimy się w temat, okazuje się, że w miejscu gdzie swojego senatora miał PiS, żadna inna partia nie wystawia swojego kandydata. Podobnie w odwrotnym przypadku: gdy mandat miała Platforma, też nie musi obawiać się konkurencji.

Gorzkiego posmaku całej sprawie dodaje fakt, że wybory do senatu są według ordynacji wyborami bezpośrednimi, w których partie polityczne mogą co najwyżej udzielić poparcia kandydatom, nie zaś ich wystawiać. Trudno tu nie odnaleźć analogii do demokracji PRL, gdzie oddanie czystej kartki było głosem ważnym, oddanym na kandydata pierwszego z listy. Tu pozostawiono nam wybór: albo ten, albo żaden!

Nie sprawdzałem w innych okręgach, jak tam przedstawia się powyższy problem, ale jak dla mnie wystarczy dowodów, na potwierdzenie tezy, że republika partyjnych kolesi rozrasta się i obejmuje wszystkie struktury państwa, nie wyłączając samorządów terytorialnych. Wypada tylko mieć nadzieję, że żadna partia w Polsce nie osiągnie statusu "jedynej siły narodu", bo grozi nam totalitaryzm!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Panie Henryku, po pierwsze co to znaczy Śląsk w pana komentarzu pod tekstem? Cały Śląsk? Czy może jakaś mała grupka? Jak zabieganie o autonomię miałoby osłabiać ruch autonomiczny? To nie jest logiczne. Poza tym ciekaw jestem co Pan myśli na temat autonomii. Czy nie wydaje się Panu ten pomysł aby trochę antypolski?

Co do arta i sprawy to mnie to tak nie przeszkadza. Jestem to nawet w stanie zrozumieć, że skoro senatora straciło PO to tylko PO może wystawić kandydata. Wg mnie za bardzo się wszyscy komentujący ten tekst czepiają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I coraz bardziej stają się bezczelni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.06.2010 20:57

Zwyczajnie opadają ręce, mam ochotę zamknąć oczy i uszy na cały tydzień.....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Henryku ...układy... układziki dalej królują w polityce ...trafny materiał 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.06.2010 12:59

A szkoda, ze nie wolno tutaj brzydko kląć... :(((

5*, Heńku...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słuszne spostrzeżenia za co 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Kruk krukowi oka nie wykole" (wydziobie?)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Demokracja... to zjawisko z kultury antycznej (Ateny), które w realiach dzisiejszego świata dawno nie istnieje. Taki mit... Taka bajka... Świetne spostrzeżenie 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim zdaniem, próżno tu doszukiwać się jakichkolwiek znamion demokracji. To po prostu partyjny zamordyzm i kpina z wyborców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.