Facebook Google+ Twitter

Demokracja, to tylko prawo do wyboru ludzi z list kandydatów partii?

„Demokracja, inaczej „rządy ludu” to ustrój polityczny, w którym źródło władzy stanowi wola większości obywateli, przy respektowaniu praw mniejszości”.

Obecnie powszechną formą ustroju demokratycznego jest demokracja parlamentarna. Gwarantem istnienia demokracji parlamentarnej jest konstytucja. Jednak politycy potrafią, więc zmienili definicję demokracji na partyjną demokrację - „źródło władzy stanowi mniejszość (elitarne partie), a prawa większości sprowadzają się tylko do głosowania na listy kandydatów tych partii”. Większość głosuje ślepo „na chybił trafił” na mało znane sobie postacie bossów partyjnych, których partie umieściły na swoich listach.

I chociaż wiadomo, że obecna ordynacja (uchwalona przez mniejszościowe partie), nie jest w pełni demokratyczna, bo odbiera możliwość wygrania wyborów indywidualnym osobom (czy ugrupowaniom lokalnym), nawet w przypadku gdyby uzyskały największą liczbę głosów. Rządzące partie nie dopuszczą do ich zmiany, bo to oznaczało by utratę przez nie władzy w następnych wyborach. A tylko ordynacja wyborcza w okręgach jednomandatowych spełniała by definicję demokracji. Obecna ordynacja uniemożliwia też możliwość odwołania wybranych w ten sposób przedstawicieli, dlatego stanowiący prawo i ordynację wyborczą, tak boją się okręgów jednomandatowych, które powinny dawać wyborcom taką możliwość.

Gdy zbliżają się wybory, partie prześcigają się w obietnicach wyborczych. Gdy otumanieni licytowaniem się przez partie w obietnicach wyborczych, wyborcy zagłosują na wybraną partię i dojdzie ona do władzy, nagle zapomina o swoich obietnicach wyborczych. Dobrze jeszcze jeżeli partia po objęciu władzy stara się wytłumaczyć przed wyborcami, że teraz nie jest czas na zmiany, że brak na to pieniędzy w budżecie itd. Niestety większość partii po dojściu do władzy, nie stać nawet na taki gest, wolą obietnice wyborcze pominąć milczeniem.

A przecież w państwie demokratycznym wybrany senator, poseł czy radny powinien odpowiadać przed swoimi wyborcami, składać im sprawozdania ze swoich prac w Senacie, Sejmie czy radzie, nie wspominając o konsultacjach z wyborcami przy podejmowaniu jakiś ważkich dla nas wszystkich uchwał czy ustaw. Z kolei wyborcy, jeżeli nie będą zadowoleni z pracy wybranego przez siebie senatora, posła czy radnego, powinni mieć możliwość odwołania go (wybrani w okręgach jednomandatowych).

Wyborcy (demokratyczna większość) są rozpieszczani tylko podczas kampanii wyborczej, do momentu wyborów, później nie mają już żadnego wpływu na decyzje swoich wybrańców. Społeczeństwo polskie jest nieźle wykształcone i rozumie, że wybory według obecnie obowiązującej ordynacji nie są właściwie demokratycznymi, wolnymi wyborami, tylko ich namiastką, więc liczba wyborców z wyborów na wybory gwałtownie się zmniejsza.

A już skandalem było zastosowanie obowiązującej ordynacji do wyboru deputowanych do Unii Europejskiej, gdzie zamiast wybierać 50 deputowanych w 50 okręgach jednomandatowych, głosowaliśmy w setkach lub tysiącach okręgów na partie z zastosowaniem 5 proc. progu wyborczego. Odebrało to szansę wyboru kandydatów z komitetów obywatelskich (nie osiągnęliby 5 proc. progu wyborczego w skali kraju). A ponieważ większość osób głosuje na pierwszą osobę na liście wybranej partii, nazwiska wybranych znamy już po zarejestrowaniu list największych partii. Kiedy doczekamy się w demokratycznej Polsce prawdziwej a nie partyjnej demokracji
i naprawdę demokratycznych wyborów (okręgi jednomandatowe)?


Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.