Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28015 miejsce

Demokracja w naszych czasach

Termin „demokracja” pochodzi z języka greckiego i oznacza „rządy ludów”. To podobno najlepsza forma rządu w państwie, w którym obywatele wybierają swoich przedstawicieli, dzięki czemu mają wpływ na dotyczące ich sprawy. A jak jest w Polsce?

Ostatnimi czasy byliśmy świadkami wielkich rozruchów na terenie Polski w sprawie podpisania ACTA. Ta wielka fala była spowodowana nie tylko przez zamiar realizacji ACTA lecz zatajeniem sprawy przed społeczeństwem.
Moim zdaniem ACTA przelała kielich goryczy towarzyszący Polakom już jakiś czas. Społeczeństwo nie tylko zbuntowało się przeciwko absurdalnym wymogom lecz również, przed tym że nie miało prawa głosu w tej kwestii. Nasuwa się tu pytanie: żyjemy w demokratycznym Państwie?

To gdzie się podziała ta demokracja? Najlepszym przykładem jest usunięcie ponad 7700 wpisów o krytycznej formie w sprawie ACTA i działań rządu z profilu kancelarii premiera na Facebook’u. Według tamtejszych urzędników usuwane były jedynie wulgarne wypowiedzi. I tu znów ciekawostka. Wpisów z niestosownymi słowami był zaledwie ułamek natomiast reszta to np.: „STOP dla ACTA” czy „NIE dla ACTA”. To jak mamy wyrazić nasze poglądy skoro zabrania się nawet takich trzech słów.

Z ograniczeniem słowa spotykamy się również w życiu codziennym. I choć do podstawowych praw demokratycznych należy wolność wyznania, przekonań, zgromadzeń, prawo do informacji czy prawo wolnego przesiedlania się, które gwarantuje Konstytucja, to nie koniecznie możemy powiedzieć na głos o poglądach politycznych, a tym bardziej na kogo głosowaliśmy w wyborach. Lecz jeżeli już to zrobiliśmy to musimy liczyć się z konsekwencjami wypowiedzi i zamknięciem kilku wrót. Na temat demokracji w państwie można długo dyskutować i podawać wiele przykładów, ale czy jest sens wkurzania ludzi w jeszcze większym stopniu? Reasumując : gdy patrzę się na przepychanki przedstawicieli Naszego pięknego kraju, których sami wybieraliśmy, to obawiam się, że demokracja występuje już jedynie na papierze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.