Facebook Google+ Twitter

"Demon i panna Prym" - oblicza Dobra i Zła

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-02-11 11:03

"Dobro i Zło mają to samo oblicze. Wszystko zależy od momentu, kiedy pojawią się na naszej drodze" - pisze Paulo Coelho w książce "Demon i panna Prym".

Do Viscos, małego miasteczka z trzema ulicami i krzyżem pośrodku, przybywa nieznajomy. Zatrzymując się w hotelu podaje fałszywe dane, z czego zwierza się tylko Chantal Prym - młodej dziewczynie, która marzy, by wyjechać z rodzinnej miejscowości. Mężczyzna zmusza ją też do zostania jego wspólniczką, obiecując, że za spełnienie jego żądania mieszkańcy miasteczka otrzymają nagrodę. Gdy Chantal przedstawia współmieszkańcom oczekiwania przybysza, w sumieniach ludzi zaczyna się walka Dobra ze Złem. To, co nie tak dawno dręczyło jednostkę (Chantal) zaczyna dręczyć ludzkość (mieszkańców Viscos).

Paulo Coelho jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej docenianych pisarzy na świecie, o czym świadczy chociażby liczba sprzedawanych książek czy częstotliwość cytowania tego pisarza.

Demon i panna Prym zamyka trylogię "Zaś siódmego dnia..." w skład której wchodzą jeszcze Weronika postanawia umrzeć i Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam. Powieść ta, napisana w 2000 roku, jest rozprawą o walce Dobra ze Złem, która rozgrywa się w ludzkich sumieniach. Opowiada o aniołach dających znaki by czynić dobro i o demonach namawiających do złego. W tej samej chwili człowiek może poczuć się szczęśliwie lub tragicznie, postąpić etycznie lub też nie - wszystko zależy od tego, którego głosu posłucha. Nie jest to jednak łatwe, gdyż Dobro nie może dać jednoznacznego znaku i zdradzić swoich planów w obawie przed Złem, które może wtedy pokrzyżować plany.

Jeśli wielokrotnie zastanawiałeś się, skąd bierze się Zło i cierpienie, dlaczego los pozwala, by ludzie tracili to co najcenniejsze - poszukaj odpowiedzi w książce Coelho. Nie tylko daje ona odpowiedzi na tego typu pytania, ale stanowi znakomite studium ludzkiej psychiki w chwili tragicznych wyborów. Warto przeczytać, gdyż Dobro i Zło tkwi w każdym z nas.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.