Facebook Google+ Twitter

Demonstracja antyfaszystów w sobotę

W sobotę ulicami stolicy przejdzie demonstracja środowisk antyfaszystowskich. Celem manifestacji jest upamiętnienie 75. rocznicy pogromu Żydów w hitlerowskich Niemczech. W marszu weźmie udział Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Antyfaszyści przejdą w sobotę przez Warszawę / Fot. Bartłomiej ZborowskiManifestacja rozpocznie się o godzinie 13. przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego. Trasa będzie wiodła z Krakowskiego Przedmieścia na Umschlagplatz przy Stawkach, gdzie w 1942 roku Janusz Korczak prowadził dzieci po likwidacji getta. Demonstracja jest odpowiedzią na Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska prawicowe, który odbędzie się 11 listopada. W poprzednich latach dochodziło do starć pomiędzy obiema grupami.

Filip Ilkowski z koalicji "Razem Przeciwko Nacjonalizmowi" podał, że w przeciągu ostatnich 20 lat z powodów narodowościowych zabito w Polsce kilkadziesiąt osób, a setki zostało pobitych. Na stronie stowarzyszenia "Nigdy Więcej" możemy odnaleźć relację z tamtych wydarzeń, które przedstawiają akty prześladowań ze strony nacjonalistów.

"Tolerancja wobec nacjonalizmowi i przemocy może doprowadzić do takich wydarzeń, jakie miały miejsce 75 lat temu w Niemczech" - podkreślają antyfaszyści.

W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku miała miejsce tzw. "Noc kryształowa", czyli pogrom Żydów. Ulice niemieckich miast zostały zasypane odłamkami szkła i kryształów ze zniszczonych żydowskich mieszkań i sklepów, stąd też nazwa pogromu.

"Po takim przygotowaniu wystarczy tylko pretekst, by stało się to, co w Niemczech w 1938 roku." - podkreśliła Olivia Perka z fundacji "Polska Jest Kobietą". Ewa Dąbrowska-Szulc z koalicji "Razem Przeciwko Nacjonalizmowi" podkreśliła, że ta ideologia jest trucizną, niebezpieczną, bo wmawiającą ludziom, że jest rozwiązaniem ich wszelkich kłopotów - braku pracy, mieszkania, złej sytuacji finansowej. - "Temu sprzeciwiamy się. Jeśli uważacie, że jest to groźne, zapraszamy 9 listopada przed bramę UW" - dodała.

W tym roku udział w demonstracji zadeklarowali członkowie OPZZ. Organizatorzy spodziewają się, że w marszu udział weźmie około 2000 osób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Właściwie nie mam nic przeciwko traktowaniu osób o zasłoniętych twarzach jako terrorystów i dopuszczalności strzelania do nich po bezskutecznym wezwaniu do odsłonięcia twarzy. .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Antyfaszyści z kominiarkami na głowach i z bejsbolami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jedna i druga zadyma nie jest skuteczną odpowiedzią na nic.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.