Facebook Google+ Twitter

Demonstracje w Egipcie. Egipcjanie ignorują godzinę policyjną

Mimo godziny policyjnej, w Kairze trwają masowe demonstracje. Na placu Tahrir obecnie protestuje ponad 50 tys. Egipcjan. W dzisiejszych starciach mogło zginąć w całym Egipcie kilkadziesiąt osób. Prezydent Mubarak natomiast powołał wiceprezydenta i nowego premiera.

Zamieszki w Egipcie / Fot. PAP/EPAAmbasada RP w Kairze udostępniła na potrzeby polskich obywateli przebywających w Egipcie dyżurny numer telefonu: +202 27367456. Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło też infolinię dla rodzin obywateli polskich przebywających w Egipcie: +48 22 523 94 48

LOT odwołał nocny lot do Kairu
6,5 tysiąca Polaków nadal opala się w Egipcie

- Świadkowie, na których powołuje się agencja Reutera, poinformowali, że egipska policja zaczęła strzelać w pobliżu demonstrantów zgromadzonych na ulicach prowadzących do placu Tahrir. Nie wiadomo, czy policja użyła ostrej amunicji, czy gumowych kul. Demonstranci uciekali przed siłami bezpieczeństwa - donosi PAP. AFP pisze o tysiącach manifestantów.

Według Associated Press, na placu znajdowało się kilka czołgów, lecz żołnierze nie interweniowali podczas sobotniej demonstracji. W pobliżu placu Tahrir armia zablokowała ulice prowadzącą do budynku parlamentu i siedziby rządu. Z kolei telewizja Al-Dżazira podała, że jej korespondent widział ponad 20 ciał na ulicach Aleksandrii w następstwie piątkowych starć manifestantów z siłami bezpieczeństwa w tym mieście. Więcej szczegółów nie podano.

Tymczasem w Kairze częściowo odblokowano telefonię komórkową. Wciąż nie można jednak korzystać z serwisu wiadomości tekstowych sms. W piątek podczas protestów mieszkańcy Egiptu zostali odcięci od internetu i sieci komórkowych. Władze poleciły wszystkim operatorom sieci komórkowych zawiesić swe usługi w wybranych regionach kraju.

Podczas gwałtownych manifestacji antyrządowych, do których doszło w piątek w całym kraju, co najmniej 20 osób poniosło śmierć, a ponad 1000 zostało rannych. Liczba ofiar śmiertelnych od początku wystąpień, które zaczęły się we wtorek, wzrosła do 27.

Prezydent Mubarak wysłał wojsko na ulice kilku miast, próbując stłumić starcia i demonstracje, których uczestnicy domagają się położenia kresu jego rządom. Siły bezpieczeństwa używały gumowych kul, gazu łzawiącego i armatek wodnych do rozpędzenia manifestacji.

Ze stolicy Egiptu wciąż mimo zapadnięcia zmroku, docierają niepokojące informacje. Agencja prasowa Reuters informuje, że wojsko egipskie rozpędziło demonstrantów sprzed budynku państwowej telewizji w Kairze. Wcześniej ta sama agencja doniosła, że w całym kraju rannych zostać mogło ponad ok. 870 osób.
Egipska telewizja państwowa pokazuje obraz na żywo z centrum stolicy. Widać m.in. płonący budynek głównej siedziby partii rządzącej, podpalony wcześniej celowo przez uczestników antyprezydenckich demonstracji.

Według najnowszych relacji, tysiące osób oblegają budynek Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz siedzibę państwowej telewizji. Cały kompleks budynków będących siedzibą partii Hosniego Mubaraka płonie. Dochodzi również do grabieży rządowych budynków. Katarska telewizja informacyjna Al Jazeera podaje natomiast, że tysiące ludzi utworzyło żywy łańcuch wokół jednego z największego egipskiego muzeum w Kairze by nie dopuścić do zrabowania zbiorów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

Uwolnij Siebie? Cóż myślę, że to racja z punktu widzenia europejskiego, natomiast ja osobiście uważam, że bardziej zrozumienie własnej kultury oraz indywidualny wybór zaangażowania w nią jest prawdziwą wolnością. Oczywiście można powiedzie, że masy nie mają takowej świadomości, ale kim jesteśmy żeby oceniać ich kulturę? Może to trend anglo-europejski jest tym "złym" zakłamanym? Nie jesteśmy w stanie tego dociec obiektywnie. Także jak chcecie krzyczeć: "Arabowie załóżcie dźinsy i konta na facebooku!" to przynajmniej zrozumcie, że to tylko wasze zdanie, i też nie jest do końca waszym autorskim pomysłem, a "inność" kulturowa nadaje kolorów temu światu, choćby nie wiem jak była dla nas "niedopomyślenia" " To tylko moja opinia. Pozdrawiam !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teraz godzina policyjna zaczyna się tam o godz. 15.00. Toć to środek dnia. Kto tego będzie przestrzegał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zadna Rewolucja nigdy nie przyniosła nic dobrego! GWAŁT gwałtem się odciska! - Widziałem w repotażu TV kobietę od stóp do głowy osłoniętą szatą islamu; z małą szparką na oczy, krzyczącą "Precz Mubarak, nie mamy pracy!" - Chciałoby się odkrzyczeć: - Kobieto najpierw uwolnij Siebie; a potem dopiero pomyśl o Wolności Państwa!! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wielebor
  • Wielebor
  • 30.01.2011 15:33

Z tego co wiem już jest następca wybrany. Oby ta rewolucja zakończyła się niebawem z jak najmniejszą ilością ofiar.

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://drabikpany.blogspot.com/2011/01/rewolucja-w-egipcie-niedziela-30.html - RELACJA NA ŻYWO Z NIEDZIELNYCH DEMONSTRACJI W EGIPCIE !

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://drabikpany.blogspot.com/2011/01/rewolucja-w-egipcie-sobota-29-stycznia.html - Relacja z Egiptu na bieżąco !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobrze ujęty temat :) 5+

Komentarz został ukrytyrozwiń
kiss
  • kiss
  • 29.01.2011 13:45

Niestety wolność krzyżami się mierzy...Pózniej nowe-stare elity spijają całą śmietankę a zwykłym ludziom zostają tylko wspomnienia okrągłego stołu i solidarność głęboko ukryta w ich sercach!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ewa Kwiatkowska
  • Ewa Kwiatkowska
  • 29.01.2011 13:27

No cóż 2012 już blisko i ludziom "odbija "
'

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Kowalski
  • Jan Kowalski
  • 29.01.2011 13:22

Na świecie wrze jak w tyglu-to jest przerażające co jeszcze wymyślą co "zbroją "szanowni amerykanie!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.