Facebook Google+ Twitter

Demonstracje zablokują Warszawę? Sprawdź, jak się poruszać, by nie spotkać związkowców

Siedemnaście zgromadzeń publicznych zorganizowanych przez związki zawodowe oraz osoby prywatne zablokuje od 11 do 14 września Warszawę. „Ten rząd powinien jak najszybciej trafić na śmietnik historii. Nie wykluczamy, że zostaniemy w Warszawie dłużej niż tylko do soboty”- zapowiedział Piotr Duda.

9 września, dwa dni przed planowanymi demonstracjami central związkowych, do przewodniczących związków zwróciła się prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Apelowała o ograniczenie zakresu demonstracji i rezygnację z marszu gwiaździstego, który w najwyższym stopniu utrudni życie warszawiakom.

„Nie bierzcie warszawiaków za zakładników realizacji swoich postulatów” - napisała w apelu Prezydent Warszawy

 / Fot. Materiały UM Warszawa„Prawo do demonstracji jest jednym z ważniejszych praw obowiązujących w wolnej Polsce” – napisała prezydent Warszawy, ale jednocześnie zwróciła uwagę, że rocznie w stolicy odbywa się ok. 700 wystąpień, które nierzadko kończą się „paleniem opon czy używaniem bruku jako broni przeciwko służbom porządkowym”.

Demonstracje zapowiadane od 11 do 14 września mogą doprowadzić do paraliżu komunikacyjnego w stolicy. „Niezrozumiałym dla mnie jest to, że rozmiar dotkliwości dla mieszkańców stał się powodem do dumy i satysfakcji organizatorów” – napisała Hanna Gronkiewicz-Waltz w apelu, jednocześnie pytając, dlaczego związkowcy, realizując własne prawo do demonstracji swoich poglądów, ograniczają jednocześnie prawa warszawiaków.

Duda: Będziemy walczyć do skutku. Nie wykluczamy, że zostaniemy w Warszawie dłużej niż do soboty

Centrale nie przychyliły się do prośby Prezydent Warszawy. W wywiadzie dla RMF FM Piotr Duda skomentował apel. „Od kiedy pani Hanna tak się przejmuje warszawiakami? Niech się lepiej przyjrzy tunelowi pod Wisłostradą, bo idą deszcze”. Wg Dudy, warszawiacy czują się lekceważeni i w sobotę dołączą do związkowców.

Szef NSZZ Solidarność poinformował, iż celem demonstracji jest na początek dymisja ministra pracy, Władysława Kosiniaka-Kamysza.[…] oraz zmiany w ustawie emerytalnej. "Będziemy walczyć do skutku. Ten rząd powinien jak najszybciej trafić na śmietnik historii. Nie wykluczamy, że zostaniemy w Warszawie dłużej niż tylko do soboty”- zapowiedział Duda.

Tak więc, za sprawą: KK NSZZ „Solidarność”, OPZZ, Forum Związków Zawodowych, NSZZ Rolników Indywidualnych, Klubów Gazety Polskiej, od środy warszawiaków czeka paraliż miasta.

Punkty zapalne w stolicy od 11 do 14 września

 / Fot. Materiały UM WarszawaW środę, 11 września w godzinach południowych odbędzie się 8 zgromadzeń. Każde z udziałem około 2 500 osób, które przejdą sprzed budynków ministerstw: skarbu państwa, pracy i polityki społecznej, transportu, gospodarki, zdrowia, spraw wewnętrznych i sprawiedliwości przez centrum miasta, aż do Sejmu RP.

Od 11 do 14 września przed budynkiem Sejmu będzie odbywać się stacjonarne zgromadzenie publiczne zwołane przez KK NSZZ Solidarność.

W czwartek, 12 września, w godz. 11.30-14.00 zwołano zgromadzenie przed Ministerstwem Edukacji, z udziałem około 2 000 osób, które przejdą al. Szucha i Al. Ujazdowskimi przed Sejm RP.

W piątek, 13 września, w godz. 17.00-20.00 jedno ze zgromadzeń zwołanych przez osobę prywatną przejdzie sprzed Sejmu RP przez pl. Trzech Krzyży pod Pałac Prezydencki.

W sobotę, 14 września 4 zgromadzenia przejdą trasami: od ronda Dmowskiego do ronda de Gaulle’a, od placu Defilad do ronda de Gaulle’a, od Stadionu Narodowego do ronda de Gaulle’a, a także od Sejmu RP do ronda de Gaulle’a. Po połączeniu wszystkich czterech zgromadzeń przejdą one Traktem Królewskim do pl. Zamkowego. Kolejne zgromadzenia zwołane przez osoby prywatne przejdą: od pl. Bankowego przez ul. Marszałkowską do Krakowskiego Przedmieścia oraz sprzed budynku Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przez ul. Nowogrodzka i Bracką do ronda de Gaulle’a.

Organizatorzy przewidują, że w demonstracjach weźmie udział ok. 100 tysięcy osób.

Zmiany w komunikacji miejskiej

 / Fot. Materiały UM WarszawaKomunikacja zbiorowa w dniach 11-14 września br. kierowana będzie na trasy objazdowe. Informacje o zmianach będą umieszczane na www.ztm.waw.pl. Informacje o trasach przemarszów będą się też pojawiać na ekranach monitorów w komunikacji miejskiej.

Parkingi dla autokarów z demonstrantami

Warszawiacy zamieszkali w regionach, w których utworzono parkingi dla autokarów demonstrantów, muszą się liczyć z utrudnieniami.

11 września będzie to:
• rejon ul. Bonifraterskiej, pomiędzy ul. Konwiktorską i ul. Długą,
• rejon ul. Batorego na wysokości MSW,
• rejon Al. Jerozolimskich na wysokości Muzeum Narodowego.

Po opuszczeniu pojazdów przez demonstrantów, puste autokary będą sukcesywnie przemieszczały się na miejsce postoju w rejon hali Torwar, ul. Gagarina, Chałubińskiego, Al. Solidarności i Sobieskiego.

14 września – autokary z demonstrantami będą podjeżdżały w rejon:
• Stadionu Narodowego,
• ul. Emilii Plater przy Pałacu Kultury i Nauki i ul. Chałubińskiego/Al. Solidarności,
• w rejon hali Torwar, ul. Gagarina, Czerniakowską i Sobieskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Zgadzam się z Bartkiem. A już szczyt zdzierstwa ujawniły ostatnio banki, które podstępnie cichaczem rąbią takie opłaty, że szok. Za byle co! Nawet, że SMS-a, którego dostaniesz o jakimś mało znaczącym fakcie - bulisz nie grosz czy dwa, tylko 30 groszy np. w Credit Agricole. Nawet szanowni POSŁOWIE już się zbuldoczyli i zareagowali jednakowo, bez względu na opcje polityczne, tupią nóżkami i zaczynają groźnie pomrukiwać, bo to ich oraz rodziny banki też golą równo.

Tak to jest, gdy wpuszcza się lisa do kurnika. Teraz to możecie im - jak mówił pan majster do Jasia - naskoczyć...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie zgłębiając się w polemikę użytkowników nasuwa się takie pytanie.
Kto tworzy miejsca pracy związkowcy czy przedsiębiorcy ?
Po co mi państwo napisałem kiedyś tu link
Jeżdżę po Europie i przyglądam się innym nacjom. Tam gdzie jest dużo drobnego biznesu w zasadzie nie zauważyłem jakieś przesadnej ingerencji państwa. Trudno też dostrzec związki zawodowe bo niby kogo miały by reprezentować.
Od dziesiątków lat wałkujemy temat rząd - związki, pracodawca- pracownik, pensje- koszty życia. I co z tego wynikło a no nic, poza biciem bezproduktywnej piany.
Konia z rzędem temu co uzdrowi sytuację. Niestety utrata podstawowych wartości takich jak: honor, uczciwość, rodzina jeszcze bardziej pogłębi nasze podziały. Lichwa istniała od zawsze ale w dzisiejszych czasach przekroczyła już maksymalny pułap. Na pytanie kto korzysta na ogólnym chaosie niech odpowiedzą sobie komentatorzy.
pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Andrzej Chorążewicz
Jarosław Kaczyński z pożytkiem dla Polaków wykorzystał 2-letni okres rządów Prawa i Sprawiedliwości.
Jeśli ktoś tego nie dostrzegł, to z pewnością przebywał w miejscu odosobnionym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Generalnie jestem za ograniczeniem roli ZZ, ale to i tak nie miałoby większego wpływu na protesty. Część tego co mówi Duda to w rzeczywistości demagogia, ale z tą mamy do czynienia także w przypadku Tuska.

Ostatnio opublikowano mapę protestów na całym świecie i okazuje się, że Polska jest krajem, w którym wiece i demonstracje odbywają się bardzo rzadko. Nie mamy więc co narzekać, jesteśmy w tej kwestii białą wyspą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słuszny protest Związkowców. Do tuskowej świadomości powinno dotrzeć, że dalsze jego rządy nie maja sensu.Każda decyzja rządu przynosi szkody Polakom. Tragicznie nieudolny ten Tusk. Po co to się brać za rządzenie, skoro nie posiada się predyspozycji do tej funkcji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Marku, obawiam się, że ma Pan rację. Inna sprawa, że poziom demagogii zbliża się u niego do Himalajów.:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten nowy Wałęsa groźny jest! Słownictwo wiecowe ma bardziej radykalne niż miał ten historyczny...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.