Facebook Google+ Twitter

Demonstrowali przed niemieckim konsulatem

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-10-25 08:47

Powiernictwo Polskie oraz Stowarzyszenie Gdynian Wypędzonych domagają się od niemieckiego rządu stworzenia Funduszu Wypędzonych Polaków.

- Chcemy, by utworzono fundusz i wypłacono rekompensaty, zapomogi czy też odszkodowanie tym osobom, które ten koszmar przeżyły - powiedziała senator Dorota Arciszewska-Mielewczyk, prezes Powiernictwa Polskiego.
Wczoraj kilkadziesiąt osób ze stowarzyszenia i z powiernictwa zebrało się pod gdańskim konsulatem Niemiec, by przekazać kanclerz Angeli Merkel list z wnioskiem o powołanie funduszu. Konsul Niemiec Ute Minke-Koenig wyszła do zgromadzonych i przyjęła pismo

fot. Dziennik Bałtycki- Chcemy, żeby wszystkie wysiedlenia i wypędzenia były traktowane jako ludobójstwo - mówiła Dorota Arciszewska- Mielewczyk, prezes Powiernictwa Polskiego. - Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie nie zalicza ich do tej kategorii i w związku z tym wysiedleni nie mogą dostać żadnego odszkodowania. Demonstracja przebiegała spokojnie. Starsi uczestnicy przynieśli transparenty, flagi polskie i sztandary stowarzyszenia. Kilku młodych chłopców przyniosło drewniane krzyże. - Nie należymy do organizacji, ale przyszliśmy pomóc - mówi Jacek Jasiński. - Identyfikujemy się z tymi ludźmi. To mogło się zdarzyć naszym dziadkom.

Benedykt Wietrzykowski, prezes stowarzyszenia chce pojednania i poprawy stosunków polsko- niemieckich. - Chcemy móc powiedzieć naszym wnukom, że Niemcy wczoraj byli naszymi wrogami, a dzisiaj stali się przyjaciółmi. Że im przebaczamy - mówił. Powstanie zarejestrowanego w styczniu 2005 r. w Gdyni Powiernictwa Polskiego było odpowiedzią na działające w Niemczech Powiernictwo Pruskie, które pomaga w ubieganiu się o zwrot niemieckich majątków, utraconych w Polsce w wyniku wojny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.