Facebook Google+ Twitter

Demontaż ulgi rehabilitacyjnej

By zgodnie z nowymi zasadami skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, niepełnosprawny będzie musiał prowadzić ewidencję komu i za co zapłacił, a pies asystujący osobie niewidomej będzie musiał posiadać certyfikat.

sxc.hu http://www.sxc.hu/photo/1016397/ / Fot. TALUDANowela ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (19 listopada 2010 roku wróciła z Senatu do Sejmu) zakłada, że urząd skarbowy sprawdzi, czy pies przewodnik osoby niewidomej ma odpowiednie uprawnienia do "opieki" nad taką osobą. Takie przepisy miałyby obowiązywać już od 2011 roku.

W projektowanym art. 26 ust 7c. zapisano, że w przypadku wydatków, o których mowa w ust. 7a pkt 7, 8 i 14 (czyli odliczanych od dochodu), nie jest wymagane posiadanie dokumentów stwierdzających ich wysokość. Jednakże na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej podatnik jest obowiązany przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności: wskazać z imienia i nazwiska osoby, które opłacono w związku z pełnieniem przez nie funkcji przewodnika, okazać certyfikat potwierdzający status psa asystującego, okazać dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych.

Niewidomy jak policjant, spisze dane osobowe

Obecnie wydatki na przewodnika lub psa przewodnika nie muszą być dokumentowane w żaden sposób (najwyżej należało uprawdopodobnić ich poniesienie zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej). Jeśli nowela ustawy o PIT wejdzie w życie, począwszy od 2011 roku, fiskus będzie mógł zażądać, by osoba niewidoma udokumentowała poniesienie wydatków na przewodnika, tj. by podała jego imię i nazwisko oraz kwotę, jaką zapłaciła za pomoc. To samo będzie dotyczyć wydatków na psa przewodnika. Z ulgi będzie można skorzystać tylko wtedy, gdy pies przewodnik ma odpowiednie uprawnienia (tj. jest po specjalistycznym szkoleniu zakończonym wystawieniem certyfikatu). A takich psów przewodników jest w Polsce bardzo mało.

Co więcej, można zadać pytanie, jak niewidomy miałby poznać nazwisko osoby „pomagającej”, której płaci. Ta owszem, może pokazać dowód osobisty, tylko jak niewidomy spisze z niego dane osobowe? Może poprosić kogoś innego i znowu zapłacić. No, ale od niego też musi spisać dane. I znowu, jak ma to zrobić? Tak właśnie tworzy się koło absurdu. Ponadto osoba, która odpłatnie pomaga niewidomemu, będzie musiała wykazać uzyskany w ten sposób dochód w swoim zeznaniu podatkowym. Kto zatem będzie chciał się bawić w takie pomaganie? Inną kwestią jest to, czy niewidomy jest uprawniony do spisywania danych osobowych osób trzecich i przetwarzania ich dla celów podatkowych? W tej kwestii stanowisko zająć będzie musiał zatem GIODO.

Zmiany czekają także posiadaczy aut. Oni również będą musieli udokumentować poniesienie wydatków na dojazd na zabiegi rehabilitacyjne i mieć dokument potwierdzający, że taka rehabilitacja rzeczywiście się odbyła. Sprawa dotyczy zresztą wszystkich innych przypadków, gdzie niepełnosprawny odlicza od dochodu kwotę (obecnie) 2280 zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

sprawnyinaczej
  • sprawnyinaczej
  • 25.11.2010 12:25

a ja rozumiem sens. To jest poniżające dla niewodomego prosić o wylegitymowanie się. Komentarz osoby wyżej wskazuje, że nie ma pojęcia jak wygląda sytuacja niepełnosprawnych. Szkoda słów i nerwów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
niepelnosprawny
  • niepelnosprawny
  • 25.11.2010 00:01

"osoba, która odpłatnie pomaga niewidomemu, będzie musiała wykazać uzyskany w ten sposób dochód w swoim zeznaniu podatkowym. Kto zatem będzie chciał się bawić w takie pomaganie?" - czy to sugestia, że pomagać niewidomemu odpłatnie powinno się na czarno i jeszcze później niewidomy miałby korzystać z tego powodu z ulgi rehabilitacyjnej?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.