Facebook Google+ Twitter

Der Spiegel: NSA szpiegowała Al Jazeera, Aerofłot i dyplomatów

To może być rewelacją dnia: NSA włamała się do systemu komunikacyjnego rosyjskich państwowych linii lotniczych Aerofłot. I weszła do systemu telewizji Al-Dżazira. Oba cele określiła jako mające "wysoki potencjał dla celów wywiadowczych".

 / Fot. WikipediaKatarska telewizja informacyjna - Al-Dżazira, była szpiegowana przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Takie informacje wynaleźli dziennikarze niemieckiego tygodnika "Der Spiegel", w dokumentach ujawnionych przez Edwarda Snowdena. W opinii tygodnika, zainteresowanie tajnych służb Amerykanów tą telewizją, nie było wcale przypadkowe. Al-Dżazira (ang. Al Jazeera) od ponad 10. lat transmituje wystąpienia i opinie "przywódców organizacji terrorystycznej Al-Kaida".

Zobacz zdjęcie - Al Jazeera America (Fot. BRENDAN MCDERMID / REUTERS) - wyborcza.pl.

Amerykańska NSA miała się włamać do wewnętrznego systemu komunikacyjnego telewizyjnej stacji arabskiej. Potwierdzeniem na to ma być dokument z 23 marca 2006 roku, do którego dotarli niemieccy dziennikarze tygodnika "Spiegel". Włamanie się do systemu informatycznego arabskiej stacji, kierownictwo szpiegowskiej NSA określiło, jako "ważne". Z dokumentów Snowdena nie wynika jednak, w jakim zakresie i w jakim stopniu Amerykanie inwigilowali dziennikarzy i kierownictwo stacji Al-Dżazira.

Ale to, co może być rewelacją dnia dzisiejszego, NSA włamała się również do systemu komunikacyjnego, rosyjskich państwowych linii lotniczych Aerofłot. Oba cele źródłowe dla wywiadu, agencja NSA określiła, jako mające "wysoki potencjał dla celów wywiadowczych".

Inny podobny dokument, z czerwca 2010 roku, wyraźnie pokazuje, że NSA interesowała się także dyplomatami Francji. Inwigilowano ich komputery związane z bezpośrednim dostępem do centrali. Ponadto agenci NSA zamontowali, we francuskich placówkach dyplomatycznych w Waszyngtonie i przedstawicielstwie przy ONZ, podsłuchy. Tajniaków z NSA, miały szczególnie interesować wtedy, takie zagadnienia, jak kierunki polityki zagranicznej Francji i praca francuskiej zbrojeniówki. Akcja inwigilacji dyplomatów Francji, jak wynika z dokumentów, została określona mianem "pełny sukces".

Wcześniej Snowden ujawnił dokumenty, z których wynika, że służby NSA inwigilowały Anglię, Niemcy, Francję i Chiny oraz ONZ i dyplomatów biorących udział w pracach Organizacji Narodów Zjednoczonych w siedzibie, w Nowym Jorku, a także ambasady sojuszników z UE. Wśród 10 tysięcy dokumentów, jakimi dysponuje, ujawnił też takie, z których wynika, że londyńskie i berlińskie służby prowadzą szeroko zakrojone podsłuchy. A Londyn ma dodatkowo możliwości podsłuchiwania pół świata.

Były amerykański informatyk w NSA, Edward Snowden, jest jednym z najsławniejszych i najgłośniejszych w historii, whistleblowerów (sygnalista, z ang. "gwizdkowy, dmuchający w gwizdek") – to człowiek bijący na alarm lub ten, co zdradził konspirację. Snowden - były współpracownik amerykańskich tajnych służb - uciekł z USA w czerwcu 2013 roku. Po tym, jak znalazł się poza terytorium Ameryki, ujawnił Amerykanom i światu, szczegóły szeroko zakrojonego programu inwigilacji elektronicznej, prowadzonego przez rządową agencję NSA. Uciekinier otrzymał roczny azyl w Rosji.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.