Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24938 miejsce

"Der Spiegel" ostrzega przed szpiegowstwem amerykańskich ambasad

Niemieccy dziennikarze dowodzą jakim wierzchołkiem lodowej góry jest odkrycie podsłuchu w telefonie kanclerz Angeli Merkel. Ich śledztwo wskazuje na niepoślednią rolę amerykańskiej ambasady w Berlinie jako stacji nasłuchowo-monitorującej.

Dziennikarze z niezwykle poczytnego niemieckiego "Der Spiegel" poczynili moc rewelacji w odniesieniu do sensacji z podsłuchem w telefonie kanclerz Angeli Merkel. Zgromadzone materiały i praca dziennikarsko-śledcza pozwoliły na zlokalizowanie stacji nasłuchowo-monitorującej w Berlinie. Taka zakamuflowana działalność ma miejsce pod przykrywką ambasady Stanów Zjednoczonych przy Pariser Platz. Oczywiście, na tym nie koniec odkryć. Ujawniono o wiele więcej. Mówi się, że może to stanowić o poważnym zakłóceniu stosunków i relacji amerykańsko-niemieckich.

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Berlinie przy placu Paryskim, to zaledwie o przysłowiowy rzut beretem od Reichstagu. Reprezentatywny gmach został uroczystoście otwarty w 2008r. przez prezydenta George H.W. Busha. Okolice Bramy Brandenburskiej i parku Tiergarten, to "polityczne serce republiki, gdzie negocjuje się budżetowe miliardy euro, stanowione są prawa, a żołnierzy wysyła się na wojnę. To idealna lokalizacja dla dyplomatów i... dla szpiegów. Ambasada USA ma być oczywistym miejscem pracy dla tych ostatnich. Naddatek przestrzeni użytkowej w postaci nadbudówki na dachu jest istotny w mniej znanej działalności amerykańskiej placówki. Takie tajne "ognisko" wyposażone w wysoce zaawansowaną technologię umożliwia monitorowanie olbrzymiej ilości telefonów, z czego wielki procent to abonenci z rządowych elit i łącza służbowe administracji państwowej. O tym, że telefon kanclerza Niemiec był podsłuchiwany przez agentów z ambasady USA można być pewnym w dużej mierze. Utwierdzają w tym przekonaniu informacje śledcze z wielu źródeł, rozmowy z pracownikami wywiadu, oraz analiza wielu dokumentów, w tym dane będące w posiadaniu Edwarda Snowdena, byłego pracownika amerykańskiej NSA (National Security Agency - Agencja Bezpieczeństwa Narodowego). Skandal spowodował niebywałe napięcie w przyjacielskich stosunkach między obydwoma państwami. Dziennikarze co i rusz zaznaczają, że może to być zaledwie początek o wiele dalej idących konsekwencji. Afera wstrząsnęła w posadach niemiecką polityką. Angela Merkel wygłosiła w Brukseli słowa: "Szpiegostwo pomiędzy przyjaciółmi, to coś czego być nie może". Wizerunek niczym nie zmąconej wzajemnej lojalności i obopólnego zaufania z Waszyngtonem został zaszargany. Niemcy przybrali pozę bardziej zachowawczą.

Jednym z dowodów na szerzej zakrojone działania Amerykanów jest dokument z 2010r., któremu NSA nadała klauzulę top secret (ściśle tajne). Daje on świadectwo istnienia "Special Collection Service" (SCS). Jest to elitarna komórka działająca pod auspicjami NSA i CIA (Central Intelligence Agency - Centralna Agencja Wywiadowcza). Tajna lista rozmieszczenia jednostki zawiera w swoim wykazie 80 lokacji, z czego 19 to miejsca w krajach europejskich, m.in. Paryż, Madryd, Rzym, Praga, Genewa. SCS posiada dwie delegatury w Niemczech (Berlin i Frankfurt). Pracownicy komórki są zazwyczaj przedstawiani jako dyplomaci i pod taką przykrywką rozwijają swoją działalność. Rzec by można, że skądś to już znamy. Zimnowojenne czasy zasłynęły ze zmagań i na takim polu. Tak więc, SCS zapewnia to moc przywilejów i stosowny parasol ochronny. Interesujące dane zdobywają z każdego możliwego źródła ze szczególnym wskazaniem na najnowocześniejsze drogi łączności, m.in. telefonia komórkowa, najróżniejsze rodzaje połączeń bezprzewodowych, komunikacja via satelity. Eksterytorialność ambasady jest dla szpiega wartością o zupełnie innym ciężarze gatunkowym. On sam i niezbędny sprzęt są zazwyczaj rozlokowani w nadbudowie na dachu budynku. Dodatkowy kamuflaż i przeróżne dodatki osłonowe dopełniają obrazu "wsi potiomkinowskiej" i utrzymują miejsce w stanie nie zwracającym uwagi otoczenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.