Facebook Google+ Twitter

"Der Spiegel": To Polacy mordowali Żydów

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-05-20 09:18

"Der Spiegel", powołując się na badania niemieckich historyków, twierdzi, że bez pomocy Polaków i kolaborantów z innych okupowanych krajów Holokaust nie byłby możliwy. Tego zdania jest też dr Alina Cała z Żydowskiego Instytutu Historycznego.

 / Fot. spiegel.de"Ponad 200 tys. nie-Niemców uczestniczyło w zorganizowanych mordach na Żydach - tylu, ilu było Niemców i Austriaków" - ocenia cytowany przez Spiegla Dieter Pohl z Instytutu Historii Najnowszej w Monachium. "Jak mogło coś takiego się stać? To pytanie od dawna nie jest kierowane już wyłącznie do Niemców, których centralna odpowiedzialność za te okrucieństwa jest niewątpliwa, tylko do sprawców ze wszystkich krajów" - piszą autorzy największego niemieckiego tygodnika informacyjnego.

Jako przykłady współodpowiedzialności podają działalność urzędów meldunkowych w Holandii, które przekazywały Niemcom informacje o obywatelach żydowskiego pochodzenia. Jednak najwięcej zarzutów pojawia się pod adresem narodów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski.

W ramach IV Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście po ulicach Warszawy jeździ zabytkowy tramwaj z Gwiazdą Dawida. / Fot. PAP/Paweł KulaNiemieccy dziennikarze piszą o przedwojennym antysemityzmie w Polsce, antyżydowskich pogromach (m.in. w Jedwabnem) oraz masowym denuncjowaniu ukrywających się Żydów. "Francuzi i Włosi rozliczyli się ze swojej historii. Jednak Polacy i Węgrzy są dopiero na początku tego procesu" - piszą. Z tezami tygodnika "Der Spiegel" zgadza się dr Alina Cała z Żydowskiego Instytutu Historycznego.

- Pomysł Zagłady zrodził się w głowie Hitlera, ale Holokaust nie udałby się w tak dużym stopniu bez pomocników innych narodowości, np. na Ukrainie Holokaust dokonał się głównie rękoma ukraińskich formacji zbrojnych, a w Polsce 12-tysięczna grupa granatowej policji współpracowała z gestapo - mówi.

Jednak inni polscy historycy są oburzeni publikacją niemieckiego tygodnika. - Antysemityzm istniał przed wojną na całym świecie, żaden naród nie mógłby powiedzieć, że ma czyste ręce. To, że wszyscy musimy bić się w pierś, nie umniejsza winy Niemców. Zagłada Żydów została zorganizowana przez elity władzy niemieckiej, za pomocą tamtejszej gospodarki i administracji - mówi prof. Anna Wolff-Powęska, historyk stosunków polsko-niemieckich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (32):

Sortuj komentarze:

Chyba Adenauer powiedział, że zły to będzie dzień gdy Niemcy zaczną wybielać swe przewiny i uznają się za ofiary wojny. A jeszcze mam fragment oryginalnego obwieszczenia z Generalnej Guberni tak dla przypomnienia, bo modna jest myśl, że Polacy nie byli systematycznie mordowani. Sami oceńcie tę wysoką kulturę niemiecką i dbałośc o szczegóły.
Cytat
(.....Nauka niemiecka wniosła ogromny wkład dorobku kultury na tym polu, bo miast ohydnego i prymitywnego sposobu mordownia ludzkości , w Oświęcimiu można oglądać nowoczesne urządzenia jak komory gazowe i parowe, płyty elektryczne itp., pozwalające na likwidowanie tysięcy Polaków w niesłychanie krótkim czasie w sposób odpowiadający godności wielkiego narodu niemieckiego.... )

Komentarz został ukrytyrozwiń
zofia skowrońska
  • zofia skowrońska
  • 27.02.2011 17:18

Wczorajszy 26.02.11 program w tvn przedstawił ten temat...masakra..w głowie się nie mieści...pasjonuje mnie nasza historia,temat II wojny bardzo przeżyłam ilekroć sięgam po jakieś nowinki z tego okresu doznaję szoku ciosu w serce ,opłakuję cały naród Żydowski ..

Komentarz został ukrytyrozwiń
Teresa Ptak
  • Teresa Ptak
  • 23.09.2010 03:07

"W dniu 19.04.1996roku. Izrael Singer
- wieloletni sekretarz generalny Światowego Kongresu Żydów, oskarżony później o różne defraudacje majątku - ogłosił, że jeśli Polska nie spełni jego żądań, będzie upokarzana na arenie międzynarodowej. Tak zaczął się atak Przedsiębiorstwa Holokaust na Polskę. W istocie, akty antypolonizmu są coraz częstsze - próbuje się relatywizować i zakłamywać historię. Bohaterski naród polski zrównuje się z niemieckimi nazistami. Wmawiane są nam zbrodnie, których nigdy się nie dopuściliśmy. Wszystko to, by wymusić na Polsce wypłatę odszkodowań w wysokości co najmniej 65mld$. "

Komentarz został ukrytyrozwiń
Teresa Ptak
  • Teresa Ptak
  • 23.09.2010 03:03

http://www.youtube.com/watch?v=sCPf-OTDQyw

Komentarz został ukrytyrozwiń
Teresa Ptak
  • Teresa Ptak
  • 23.09.2010 02:58

http://www.dailymotion.pl/video/xee5aa_65-lat-wyzwolenia-auschwitz-11-minu_news

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Jacku, nie wiem, co w tym artykule oburzyło innych, wypowiem się tylko we własnym imieniu. Jak już napisałam, nie neguję ani polskich win, ani konieczności rozliczenia się z nich. Natomiast moją niechęć wywołuje fakt, że tych rozliczeń domagają się właśnie Niemcy. Sytuacja Polski podczas II wojny światowej była szczególna, żadne inne państwo europejskie nie ucierpiało tak, jak nasze, a Polacy (w odróżnieniu od Francuzów czy Belgów) byli traktowani jako podludzie, kandydaci na niewolników germańskiej rasy. I zwyczajnie, po ludzku, wkurza mnie, kiedy potomkowie zbrodniarzy wchodzą w rolę sędziów wobec potomków ofiar.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Der Spiegel napisano pewną historyczną prawdę, nawet jeżeli jest ona bolesna. Czy prawda, tak jak racja musi być zawsze po naszej stronie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale czy to usprawiedliwia hitlerowców? Przyjmując ten tok myślenia my z kolei moglibyśmy odbić piłeczkę i cofnąć się aż do szesnastowiecznej bulli Pawła IV Cum nimis absurdum. (Nb. właśnie w XVI w. naczelny krakowski rabin, Mosze ben Israel Isserles, stwierdził:"Jeśliby Bóg nie dał Żydom Polski jako schronienia, los Izraela byłby rzeczywiście nie do zniesienia".)
Każdy naród powinien się rozliczyć z własnych zbrodni, a nie rozmydlać winę, szukając współwinowajców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale Rafal, Polacy eksterminacją, czy jak kto woli zabijaniem Żydów zajmowali się od momentu sprowadzenia ich do naszego kraju. Żydzi byli odpowiedzialni za wszystko, głód na wiosce? Żydzi. Kura jaj nie znosi? Żydzi. itd, trudno tu mówić o mniejszych grzechach. Tu mówimy o kilkuset latach/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście Rafale - istota sprawy nie podlega watpliwosci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.