Facebook Google+ Twitter

"Der Spiegel": USA podsłuchiwały urzędników Unii Europejskiej. Zimna wojna?

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego inwigiluje nie tylko indywidualne osoby w UE, ale i instytucje unijne. Tak wynika z dokumentów dostarczonych przez Edwarda Snowdena tygodnikowi "Der Spiegel". Pluskwy w biurach, wgląd w maile i dokumenty pracowników UE to wierzchołek góry lodowej.

 / Fot. PAP/EPAAmerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego miała podsłuchiwać rozmowy telefoniczne w przedstawicielstwach Unii Europejskiej w Waszyngtonie i Nowym Jorku, próbowała też podsłuchiwać rozmowy w siedzibie Rady Unii Europejskiej w Brukseli, gdzie znajdują się m.in. Rada Unii Europejskiej i Rada Europejska. Miała wgląd w dokumenty unijne. Tylko w Niemczech kontrolowała ok. 500 mln połączeń każdego dnia - pisze "Der Spiegel

Jak wynika z dokumentów, żaden inny kraj członkowski UE, nie był tak inwigilowany, jak Niemcy.

W dokumencie z 2010 roku, na który powołuje się "Der Spiegel", Unia Europejska określona została przez NSA słowem "cel", co wywołało szczególne oburzenie w UE. Martin Schulz, szef Parlamentu Europejskiego zażądał wyjaśnień od USA i już zapowiedział, że jeśli dokument okaże się wiarygodny, to wpłynie on na relacje między UE i USA. Niemcy nie kryją oburzenia i porównują obecne działania NSA do metod służb amerykańskich z czasów zimnej wojny. Także minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn określiła postępowanie USA jako oburzające i obrzydliwe.

 / Fot. PAP/EPA"Der Spiegel" nie podaje, jakie informacje pozyskiwali amerykańscy szpiedzy.
PRISM - amerykańskie służby podsłuchiwały internautów

Interesujący wątek pojawił się w tekście opublikowanym przez brytyjskiego "Guardiana", na który powołuje się NaTemat.pl. Niestety, tekst nie jest już dostępny na stronie. Opisywał tajną umowę pomiędzy kilkoma europejskimi państwami: Niemcami, Dania, Holandią, Francją, Hiszpanią i Włochami, na mocy której, miały one przekazywać USA wrażliwe dane o swoich obywatelach.

 / Fot. screen
Na Twitterze od wczoraj toczy się ożywiona dyskusja oburzonych działaniami NSA. Przeważają komentarze domagające się reakcji USA w tej sprawie. Jak dotąd nie pojawiły się żadne oficjalne komentarze ani ze strony UE, ani USA.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

w obliczu tak wielkiego skandalu prezydent Obama powinien zrezygnować w wraz z całym rządem USA z stanowiska i to natychmiast

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teraz z pewnością UE weźmie w obronę Edwarda Snowdena, a jedno z państw tak ceniących sprawiedliwość wolność i demokrację zapewni mu bezpieczeństwo

Komentarz został ukrytyrozwiń

ja tam nie jestem zdziwiony nawet w 1%

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i wyszło szydło z worka... "Obrońca demokracji" i "sojusznik Europy" tak naprawdę jest imperium mającym wszelkie zasady przyzwoitości w nosie. :) Czekamy na dalsze "odkrycia". :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Straszna zbrodnia wujka Sama...! Podsłuchiwał piernik!

A co? Inni tego nie robili ze szlachetności, czy braku możliwości technicznych?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.