Derby pełne emocji: Harmattan Gniewkowo - Astoria Bydgoszcz 82:75

W meczu 12. kolejki II ligi Harmattan zwyciężył niepokonaną dotąd Astorię 82:75. Derbowy pojedynek przyniósł wiele emocji kibicom, którzy do ostatniego miejsca wypełnili halę w Gniewkowie.

/ Fot. Maciej ŁykFaworytem sobotniej potyczki była bez wątpienia bydgoska Astoria. Bydgoszczanie to zespół, który w dotychczasowych 11 pojedynkach schodził z parkietu zwycięski. Jednak derby rządzą się swoimi prawami i nie inaczej było tym razem.

Gospodarze rozpoczęli to spotkanie zdecydowanie spokojniej. Pierwsze punkty zdobył Małecki, który obok Oliviera Szyttenholma i trenera Zawadki, w przeszłości był związany z bydgoskim klubem. Wspomniany Szyttenholm znakomicie prowadził grę Harmattana, czego efektem było prowadzanie 8:0. Astoria to jednak zespół doświadczony i szybko poukładała sobie grę zarówno w obronie jak i w ataku. W 5. minucie goście prowadzili 16:21 i było to najwyższe prowadzenie bydgoszczan w tym spotkaniu. Ostatecznie pierwszą kwartę wygrywają przyjezdni 19:22.

Tego, co działo się w drugiej odsłonie sobotniego pojedynku, nie spodziewał się chyba nikt. Harmattan grał solidną i dobrze poukładaną koszykówkę, zdobywając punkt za punktem. Znakomicie w szeregach gospodarzy spisywał się Plebanek, który rzadko tego dnia się mylił. Astorii natomiast nie wychodziło nic. Nie funkcjonowała w ogóle obrona, a w ataku bydgoszczanie byli bezbarwni. Na nic zdawały się zmiany wprowadzone przez trenera Borkowskiego. Harmattan z minuty na minutę powiększał przewagę wygrywając tę kwartę 23:8.

Po przerwie Astoria dalej nie zachwycała swoją grą, a miejscowi koszykarze grali dokładnie to, co nakazał im trener Zawadka. Skuteczna gra strefą w obronie i przemyślane akcje w ataku nie pozwoliły gościom zniwelować przewagi. Zupełnie bezradny trener Borkowski dokonywał dosyć dziwnych zmian, nie potrafił także rozgryźć taktycznie obrony gospodarzy. Po 30 minutach Harmattan prowadził 65:51 i wydawało się że emocje tego dnia się kończyły.