Facebook Google+ Twitter

Derdziuk: Społeczeństwa się starzeją, musimy temu sprostać

"Polacy nie wiedzą w jaki sposób są finansowane emerytury i w większości sądzą, że to ZUS decyduje o wysokości ich świadczeń, choć przecież nie jest to prawda" - mówi w wywiadzie dla Wiadomości24.pl Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS.

Prezes ZUS, Zbigniew Derdziuk / Fot. ZUSNa początku marca w Warszawie odbyło się międzynarodowe Forum Zabezpieczenia Społecznego dla Europy współorganizowane przez ZUS. Dlaczego Zakład angażuje się w dyskusję o problemach systemów emerytalnych w Europie?
- Polska, jak i inne kraje, odnosi niesłychany sukces. Dzięki funkcjonowaniu systemów zabezpieczenia społecznego, postępowi w medycynie i poprawie warunków życia, wszyscy żyjemy coraz dłużej. Dalsze przeciętne trwanie życia od początku lat 90. wydłużyło się w naszym kraju o ponad pięć lat.

Niektórzy mówią, że to problem, ale ja uważam, że jest to niewłaściwe określenie. To tylko kolejne wyzwanie, z którym musimy sobie poradzić. Prawdziwym problemem jest mniejszy przyrost naturalny i zmniejszanie się liczby mieszkańców, co pogarsza strukturę społeczną i niekorzystnie zmienia proporcje liczby pracujących i niepracujących. W Polsce wyraźnie to widać. Za 50 lat, według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, z 38 milionów zostanie nas tylko 30 milionów, a trzeba jeszcze pamiętać, że prognoza ta nie bierze pod uwagę emigracji. To naprawdę poważne zadanie przed systemem emerytalnym.

Ale nie tylko w Polsce się tak dzieje. Podobne problemy mają praktycznie wszystkie kraje na świecie, a zwłaszcza kraje Europy Zachodniej. Wspólnie musimy się zastanawiać jak wybrnąć z tej sytuacji. W globalnym świecie nikt nie poradzi sobie z tym problemem sam - to są nasze wspólne dylematy. W Europie ta konieczność współdziałania jest szczególnie istotna, ponieważ należymy do Unii Europejskiej, w ramach której obywatele mogą swobodnie wybierać miejsca do życia i pracy. I dlatego chętnie na ten temat rozmawiamy.

Poza tym zawsze warto wymieniać się informacjami, pomysłami i dobrymi praktykami z kolegami z innych krajów zgodnie z zasadą ”lepsze jest wrogiem dobrego”. Chcę zmieniać ZUS na lepsze i ciągle szukam na to nowych pomysłów. Takie Forum, jakie na początku marca odbyło się w Warszawie, jest do tego doskonałą okazją.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Temat ważny . pisałam o tym także i był przedruk tutaj na W24
http://www.doorg.info/2009/08/10/planeta-starych/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.