Facebook Google+ Twitter

„Dersu Uzała” i jego mali naśladowcy w warszawskim kinie Świt

Niecodzienną propozycję kulturalną przygotowało 12 czerwca 2011 r. warszawskie kino Świt. Projekcjom filmowym towarzyszyć będą warsztaty ekologiczne dla dzieci.

 / Fot. Materiały reklamoweArcydzieła Akira Kurosawy „Dersu Uzała” nie trzeba bliżej przedstawiać miłośnikom kina – oszałmiające piękno dzikiej przyrody, niezwykle ciepła i mądra postać myśliwego z plemienia Nanajów, który zaprzyjaźnia się z rosyjskim dowódcą ekspedycji naukowej, przejmujący obraz świata, który bezpowrotnie odchodzi – świata, w którym człowiek czuł się w świecie natury jak w swoim domu, znając i szanując jej prawa.

Akcja filmu dzieje się na przełomie XIX i XX stulecia, kiedy to nie widzimy jeszcze zgubnych skutków ekspansji cywilizacji, zgubnych nie tylko dla natury, ale i dla człowieka, który tracąc z nią bezpośreni kontakt, traci w pewien sposób fundamentalny punkt odniesienia dla swego życia i wartości, które powinny w nim być najważniejsze. Dersu Uzała, człowiek „prymitywny”, nie mający stałego miejsca zamieszkania, okazuje się z dzisiejszej perspektywy człowiekiem pełnym, scalonym, znającym swe miejsce w życiu.

Po tej wspaniałej uczcie filmowej widzowie zobaczą jeszcze dwa dokumenty - „Ukryte zagrożenia w jedzeniu dla dzieci” (w filmie zawarte są szokujące fakty na temat konsekwencji spożywania przez amerykańskich uczniów żywności zawierającej GMO) i „Nasiona prawdy” (dokument przedstawia nieznane fakty dotyczące ziaren GMO). Celem całego wydarzenia jest pobudzenie świadomości ekologicznej uczestników, dlatego też równolegle z pokazami filmowymi dzieci wezmą udział w warsztatach (NIE) BĄDŹ ZIELONY! BĄDŹ ŚWIADOMY! Ich celem jest uwrażliwianie dzieci na świat przyrody, ukazanie zależności człowieka od świata natury, rozbudzenie empatii w relacji z naturą i poczucia odpowiedzialności za to, jaki będzie w przyszłości stan środowiska naturalnego.

Zajęcia opierają się na bezpośrednim doświadczaniu przyrody, utożsamianiu się z jej elementami i rozważaniu, jakie uczucia towarzyszą obcowaniu z przyrodą. Warsztaty są także wspaniałym sposobem na relaks, wspólną zabawę i spędzenie czasu w bliskim kontakcie z naturą. Zajęcia obejmują zabawy grupowe, pracę w parach oraz samodzielne zadania. Zajęcia poprowadzą specjalistki z firmy BeeGreen. Czy po warsztatach dzieciom będzie bliżej do postaci „Dersu Uzały” i postawy, którą miał wobec natury? Dla większości pewnie tak, choć działania takie nie mogą być jednorazowe. Wiele też zależy czy rodzice podtrzymają w dzieciach pasję ekologiczną czy też swoją postawą zaświadczą, iż nie jest to dla nich nic ważnego.

Szczegółowy plan:
przeswit.waw.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.