Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17374 miejsce

Designerskie zabawki we Wrocławiu

Czy zabawki mogą być sztuką? Twórcy Designer Toys twierdzą, że tak. Ich prace będzie można obejrzeć niebawem we Wrocławiu.

Królik Dunny. / Fot. materiały prasoweKto powiedział, że dorośli nie mogą się bawić? Designer Toys to zabawki tworzone przez dorosłych dla dorosłych. Tworzą je artyści, designerzy, plakaciści. Figurki inspirowane są modą uliczną, popkulturą, graffiti, miejskim życiem. Wykonane z plastiku, winylu, metalu, drewna, a nawet pluszu i lateksu, powstają w niewielkich, limitowanych seriach.

Wszystko zaczęło się 11 lat temu w Hongkongu. Projektant Michael Lau przerobił popularne figurki G.I.Joe – dodał im nowe, wymyślone przez siebie części ciała: głowy, ręce i nogi oraz ubrał je w stylu inspirowanym hongkońską ulicą. Projektant wystawił je na targach zabawek Toycon w Hongkongu, gdzie spotkały się z olbrzymim zainteresowaniem. Na następną wystawę Lau wykonał 99 figurek, co zajęło mu wiele miesięcy wytężonej pracy. Serię nazwał „The Gardeners”. Taki był początek mody na Designer Toys, która szybko objęła cały świat. Zabawki inspirowane popkulturą szybko stały się jej częścią. Kolekcjonerzy są skłonni płacić wiele tysięcy dolarów za szczególnie pożądane modele. Zabawki wykorzystywane były także w kampaniach reklamowych takich marek, jak Adidas, Coca Cola, Nike, Siemens czy Motorola.

Plakat imprezy. / Fot. materiały prasoweChoć Designer Toys to zabawki, bardziej niż do artykułów dla dzieci bliżej im do designu i współczesnej sztuki. Warto zaznaczyć, że w kulturze azjatyckiej, gdzie się narodziły, pozycja zabawki jest trochę inna niż na Zachodzie. Japończycy od lat przodują w wymyślaniu i udoskonalaniu robotów, a w kulturze Wschodu odgrywają one niemal zawsze pozytywną rolę. Już sześć lat po Hiroszimie pojawił się w Japonii przyjazny robot Tetsuwan Atomu (Atomowe Serce).

Wystawa we wrocławskiej galerii Design BWA, ul. Świdnicka 2-4 czynna będzie od 23 stycznia do 15 lutego
2009. Wstęp wolny.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jako dorośli, jesteśmy tylko większymi dziećmi... też chcemy się bawić... :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co tez to ludzie nie wymyślą :) Dobry art, plus się należy. Pozdrawiam i życzę powodzenia na praktykach :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.