Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Deszcz meteorów w czwartek w nocy

Piotr Szajewski
Piotr Szajewski
Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/File:IMG_8505n3.JPG)
Czwartkowej nocy lepiej nie iść zbyt wcześnie spać. Zamiast tego lepiej wybrać się parę kilometrów za miasto i obejrzeć niezwykle zjawisko, jakim będą spadające Perseidy.

Perseidy są dużym i znanym rojem, jednym z najbardziej regularnych, którego meteory możemy obserwować od połowy lipca do ok. 24 sierpnia. Maksimum tego roju możemy zazwyczaj obserwować między 12 a 14 sierpnia. Rój ten związany jest z kometą Swift-Tuttle.

W tym roku okres najwyższej aktywności roju ma nastąpić w nocy z czwartku (12 sierpnia) na piątek (13 sieprnia).

"Deszcz" meteorów najlepiej jest oglądać z dala od centrów miast. Idealne miejsce to takie, które znajduje się poza obszarem miejskim - musi być dość ciemne, znajdować się na otwartej przestrzeni tak, żeby nic nie zasłaniało nam widoku nieba - mówi dr Wojciech Pych z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN.

Do obserwacji Perseidów nie potrzebujemy żadnych dodatkowych przyrządów takich jak: lunety czy lornetki. Meteory są najlepiej widoczne gołym okiem, ponieważ pojawiają się na całym niebie. - Lunety i inne przyrządy obserwacyjne nie będą pomocne, ponieważ zawężają one pole widzenia. - dodaje Wojciech Pych.

Jeśli bardzo zależy nam na obejrzeniu najwyższej aktywności roju to powinniśmy wybrać się do naszego punktu obserwacyjnego w drugiej połowie nocy, czyli w godzinach od północy do 4 nad ranem. - Warto przyjechać na miejsce 15-30 min wcześniej, ponieważ ludzkie oko musi się przyzwyczaić do ciemności, źrenice się wtedy rozszerzają i lepiej widzimy - radzi Pan Wojciech.

Jeśli ktoś dzisiaj nie da rady wybrać się w zaciszne miejsce i oddać rozkoszom podziwiania meteorów rozsianych po całym niebie, będzie miał jeszcze ku temu okazję. Jak wspomniałem na początku artykułu, zjawisko to występuje każdej nocy mniej więcej do 24 sierpnia.

Noc z gwiazdami - obserwuj spadajace Perseidy
Oglądaj wielki spektakl "spadających gwiazd"
Pomyśl życzenie - będą spadać gwiazdy
Prof. Michał Różyczka: Najintensywniejszy deszcz Perseidów mamy już za sobą
Oglądaj wielki spektakl "spadających gwiazd"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto