Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31613 miejsce

Deszcze zalewają południową Polskę

Współautorzy: Michał Hodurek

Opolszczyzna i Dolny Śląsk walczą z powodzią. Jak podaje PAP - rzeka Soła na Żywiecczyźnie (Śląskie) pochłonęła pierwszą ofiarę. Dziś w Lalikach nurt rzeki porwał pracownika firmy, budującej drogę ekspresową Żywiec-Zwardoń. Woda wyrzuciła ciało na brzeg w Soli - poinformował szef centrum zarządzania kryzysowego w Żywcu Mirosław Wilga.

 / Fot. Weatcher WatcherPrzed południem starostowie powiatów bielskiego ziemskiego i żywieckiego ogłosili alarmy powodziowe w swoich rejonach. W szkołach ponadgimnazjalnych na Żywiecczyźnie odwołane zostały zajęcia.

Mirosław Wilga poinformował, że najtrudniejsza sytuacja w rejonie żywieckim jest w gminach Rajcza, Milówka i Ślemień. Zamknięty został stary most na Sole w Żywcu, a także w ciągu drogi do Rychwałdu. Wilga dodał, że zbiorniki kaskady Soły dysponują dużą rezerwą, która spłaszczy falę powodziową. Rezerwa wynosi obecnie około 40 milionów metrów sześciennych. Do jeziora żywieckiego co sekundę wpływa z Soły 900 metrów sześciennych. Na Żywiecczyźnie wciąż pada. Największy opad odnotowano na posterunku w Koniakowie, gdzie w ciągu 10 godzin spało aż 99 litrów wody na metr kwadratowy. / Fot. Marcin Nowak

W powiecie bielskim ziemskim alarmy zostały przekroczone w rzekach Iłownica (o 98 cm - stan 499 cm) i Białej (o 50 cm - stan 340 cm) w Czechowicach-Dziedzicach. Występują lokalne potopienia.

Raba wylewa. / Fot. Michał HodurekCentralne Biuro Prognoz Hydrologicznych ostrzega, że w południowej części kraju w dalszym ciągu będzie wzrastał stan wody w rzekach. W dorzeczu Wisły największe wzrosty - powyżej stanów ostrzegawczych - przewiduje się na górskich dopływach Wisły (woj. małopolskie). W dorzeczu Odry najszybciej poziom wody wzrośnie na górnej Odrze i jej dopływach. Stany ostrzegawcze i alarmowe przekroczone zostaną w woj. śląskim, opolskim i dolnośląskim.
Znamy już najnowsze ostrzeżenie o przekroczeniu stanów alarmowych. IMiGW informuje:
- W wyniku prognozowanych nadal, lokalnie intensywnych opadów deszczu w ciągu najbliższej doby na Wiśle powyżej Wisłoki spodziewany jest dalszy wzrost poziomu wody i przekroczenie stanów ostrzegawczych. Na Sole, Skawie, Rabie dalszy wzrost powyżej stanów alarmowych. Na Dunajcu, Wisłoce, Wisłoku i Sanie wzrosty powyżej stanów ostrzegawczych. Na pozostałym odcinku Wisły oraz na Nidzie i jej dopływach wzrosty do strefy stanów wysokich..

Są już pierwsze relacje od dziennikarzy obywatelskich!
Zobacz fotorelację Michała Hodurka ze Stróży jak wylewa Raba...
oraz tekst o Pcimiu
Michał Pawęska o sytuacji w Jasienicy Górnej

IMiGW przewiduje, że w południowej Polsce padać będzie cały piątek. -Przewidywana wysokość opadów na Nizinie Śląskiej to od 5 do 15 mm, na Przedgórzu Sudeckim i w Sudetach od 15 do 30 mm, miejscami, głównie w dorzeczu Nysy Kłodzkiej i Bystrzycy, ok. 40 mm. W dorzeczu górnej Odry do ujścia Osobłogi od 30 do 50 mm, miejscami 60 - 70 mm - brzmi komunikat IMiGW.

Jak informuje Anna Śmiech, dyżurny synoptyk hydrolog z Biura Prognoz Hydrologicznych w Krakowie: - W związku z prognozowanymi nadal, bardzo intensywnymi, opadami deszczu w ciągu najbliższej doby na Wiśle spodziewany jest znaczny wzrost stanu wody do strefy stanów wysokich. Na dopływach Wisły prognozuje się przekroczenie stanów ostrzegawczych i dalszy wzrost poziomu wody.

Najgorsza sytuacja w tej chwili jest na południu Opolszczyzny, gdzie deszcz pada najdłużej. Wystąpiły tam lokalne podtopienia. Najtrudniejsza sytuacja jest w Racławicach Śląskich i Głuchołazach, gdzie rzeka utrudnia dojazd do przejścia granicznego. W gminie Głuchołazy woda podtopiła 15 z 17 wsi a straty są ogromne, gdyż zalanych jest około 50 domów.

Jak powiedziała Renata Mazur z dolnośląskiego sztabu kryzysowego alarmy powodziowe wprowadzono, na rzekach: Kamienna (przepływająca przez Jelenią Górę) oraz Biała Lądecka (płynąca przez pow. kłodzki). Do wylania rzek brakuje tylko kilkunastu centymetrów. Zagrożenie powodziowe rozszerza się również na drugie polskie pogórze - Pogórze Karpackie. Stan alarmowy przekroczony jest już także na Wiśle w Skoczowie o sześć centymetrów, nieznacznie także na Iłownicy w Czechowicach-Dziedzicach.

Rzeka Raba. / Fot. Michał HodurekWarto zaznaczyć, że górskie dopływy polskich rzek głównych są podatne na zagrożenie powodziowe. Zazwyczaj wystarcza kilka godzin ulewnych deszczy, by cieki wystąpiły z brzegów. Jak dowiedziały się Wiadomości24.pl na zbiornikach wodnych na górskich rzekach, konkretnie w Rożnowie i Niedzicy służby monitorują rozwój sytuacji. Obydwa jeziora dysponują zapasem w postaci 1/3 pojemności zbiorników, dzięki czemu mogą przejąć falę powodziową o rozmiarach małym lub średnim.

Przypomnijmy, że rozwój sytuacji zaczyna przypominać wydarzenia z lata w roku 1997 r. oraz z powodzi w 1999 r. w dolinie Wisły.

Zobacz też Opolskie podtopione po ulewie...

Czytaj również:
Wezbrania, powodzie, podtopienia, fale powodziowe
- Mała retencja - recepta na opanowanie powodzi?
-10 lat po wielkiej wodzie. Wielka powódź w Raciborzu, Opolu, Wrocławiu...
-Jak Nowa Sól przed powodzią się broniła. Dziesięć lat po

"Stuletnia woda" nadpływa. Czesi już walczą w powodzią

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadwigo m.in. właśnie to mnie pociąga w żywiołach i fascynuje :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Koszmary jest los ludzi na drodze żywiołu. Wichury, wody, ognia. Utrata dorobku całego życia w ciągu minut jest tragedią poprostu niewyobrażalną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na razie występują. W roli głównej :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) w centralnej Polsce już nie pada, mam nadzieję, że deszcz na południu również sie kończy i rzeki nie wystąpią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ żeby tylko nie powtórzyła się sytuacja sprzed dziesięciu lat... wczoraj w prognozie pogody podano, że w Tatrach spadło tyle deszczu co zazwyczaj w ciągu całego miesiąca wrzesień.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Więcej niż obywatelskość!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.