Facebook Google+ Twitter

Deszczowe spotkania szantowe w Ostrowcu Świętokrzyskim

Po trzyletniej przerwie do Ostrowca Świętokrzyskiego wróciły spotkania szantowe. Za sprawą niesprzyjających warunków pogodowych nie był to powrót okazały.

VI Ostrowieckie Spotkania Szantowe odbyły się w amfiteatrze miejskim. / Fot. Krzysztof KrzakDla tych nielicznych, którzy mimo padającego przez cały dzień z krótkimi przerwami deszczu zdecydowali się przyjść do amfiteatru w Parku Miejskim organizatorzy VI Ostrowieckich Spotkań Szantowych, Miejskie Centrum Kultury pod patronatem Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosława Górczyńskiego, przygotowali wiele atrakcji. Od wczesnego popołudnia można było brać udział w pokazach i grach związanych z żeglarstwem. Najmłodsi mogli natomiast tworzyć marynistyczne kompozycje plastyczne w specjalnie dla tego celu przygotowanym przez ostrowieckich harcerzy stoisku. W przerwach między kolejnymi opadami istniała możliwość zakosztowania namiastki "morskiej przygody", pływając na rowerkach wodnych, kajakach i na żaglówce. Na scenie amfiteatru odbył się też konkurs wiedzy (momentami przeradzający się w pokaz kompletnej ignorancji) na temat żeglarstwa; w finale należało się też wykazać praktycznymi umiejętnościami, na przykład wiązania węzłów żeglarskich i śpiewania szant.Żeglowanie po stawie w parku miejskim. / Fot. Krzysztof Krzak

W tej ostatniej dziedzinie wzorcami okazali się członkowie zespołów muzycznych, których organizatorzy zaprosili do udziału w koncercie. Rozpoczęła go ostrowicka grupa Pod Wiatr, która ma na swoim koncie wiele udanych koncertów w kraju i poza jego granicami, w tym również w Stanach Zjednoczonych, gdzie wziął udział w festiwalu Ballads&Brews w Bay City. Zespół w czasie 10 lat istnienia nagrał już dwa albumy studyjne: "Pod deckiem i na decku" oraz "Za górą, za wodą" dobrze przyjęte przez miłośników piosenki żeglarskiej.
Na scenie grupa Pod Wiatr z Ostrowca Świętokrzyskiego. / Fot. Krzysztof Krzak
Kolejnym wykonawcą, który zaprezentował się podczas VI Ostrowieckich spotkań Szantowych był zespół Za Horyzontem, który powstał w 2003 roku we Wrocławiu. Zespół wykonuje muzykę folkowo - żeglarską z nutą irlandzką, a świat "wilków morskich" przedstawia z kobiecego punktu widzenia, co zrozumiałe, gdyż w pięcioosobowym składzie formacji znajdują się trzy kobiety. Za Horyzontem nagrali do tej pory cztery płyty, zagrali kilkaset koncertów, a w nieodległym czasie zagrają w Niemczech i USA.

Ostatnią gwiazdą szantowego koncertu była powstała 30 lat temu grupa EKT - Gdynia z Kieleńskiej Huty na Kaszubach . Zespół z ogromnym powodzeniem wykonuje piosenkę turystyczną i żeglarską, które łączy z rockowymi brzmieniami. Wielokrotnie był wyróżniany i nagradzany na najbardziej prestiżowych przeglądach i festiwalach, takich jak YAPA, SZANTA czy TRATWA. Nagrywał dla TVP i telewizji niemieckiej. Potrafi wciągnąć do zabawy słuchaczy w różnym wieku, co pokazał także w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawa impreza...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.