Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20804 miejsce

"Detektyw Monk wyrusza w podróż" [Recenzja]

Lekka powieść o przygodach detektywa Adriana Monka. Jednego z wielu detektywów, ale zarazem jedynego w swoim rodzaju, który na co dzień rozwiązuje zagadki kryminalne, lecz tym razem sam dopuszcza się przestępstwa.

Okładka książki Książka autorstwa Lee Golbderga, scenarzysty serialu o słynnym detektywie Adrianie Monku "Detektyw Monk wyrusza w podróż" to kolejny tom przygód specyficznego w swym fachu detektywa. Tym razem widzimy cierpiącego na wszelkiego rodzaju fobie detektywa, który w słusznej sprawie sam decyduje się popełnić przestępstwo.

Adrian Monk ma brata, który podobnie jak on cierpi na choroby lękowe. Najbardziej rzucającą się w oczy i najbardziej uciążliwą jest agorafobia, przez którą Ambrose Monk nie opuszcza własnego domu. Z bohaterami spotykamy się na krótko przed urodzinami Ambrose'a. Jego brat planuje wraz ze swoją asystentką Natalie wyjątkową niespodziankę. By ją jednak zrealizować, obaj bracia będą narażeni na wiele niebezpieczeństw, a sam detektyw, który ma świadomość, że jego brat nigdy nie zgodzi się na dobrowolne opuszczenie własnych czterech ścian, będzie musiał go uprowadzić.

Plan Natalie i detektywa Monka jest niemal idealny. Środki nasenne dosypane do kawałka tortu urodzinowego działają i szczęśliwie udaje im się wpakować Ambrose do campera. Monk i Natalie mają pełną świadomość, że kiedy leki przestaną działać i Ambrose się obudzi, to nie będzie zadowolony. Tak też się dzieje, jednak znajdujący się w niecodziennych okolicznościach brat detektywa powoli przekonuje się do wyprawy i rozpoczyna zwiedzanie Ameryki. Tyle że jego noga ani na chwilę nie opuszcza campera. Wszystko jednak do czasu.

Sielankowa podróż nie trwa jednak długo. Oczywiste jest, że gdzie pojawia się Adrian Monk, tam na pewno pojawi się i zbrodnia. Detektyw cierpi na swoje przypadłości, lecz najgorsze dla niego, to pozostawić sprawę bez rozwiązania. Wakacje i wyprawa, a przede wszystkim Natalie wymuszają na nim pozostawienie kilku przestępstw w rękach miejscowych detektywów. Te sytuacje coraz bardziej ciążą Monkowi, jednak zdaje on sobie sprawę, w jakim celu udał się w podróż.

W powieści przede wszystkim zwiedzamy wraz z braćmi Monk Amerykę: zatokę Monterey, Punkt Tajemnic, San Luis Obispo, Santa Barbara, Wielki Kanion Kolorado czy Yosemite, ale też doświadczamy z nimi nieprzewidzianych i pełnych grozy wydarzeń, jak choćby spotkanie z kierową ciężarówki, które kończy się w zaskakujących okolicznościach. Nie brakuje momentów trzymających w napięciu. Na Ambrose'a kolejne zbrodnie i "przygody" w sensie negatywnym, nie działają najlepiej. Swoje obawy mają również detektyw Monk i Natalie. Jak zakończy się ich podróż?

Historię widzimy z perspektywy asystentki detektywa Monka, która z dystansem podchodzi do fobii obu braci Monk i niejednokrotnie manipulując nimi, wymaga na nich złamanie własnych poglądów. Do tego posługuje się humorem, co nadaje całej powieści lekkości.

Detektyw Monk wyrusza w podróż
Lee Goldberg

Przekład: Paweł Laskowicz
Dom Wydawniczy Rebis
Wydanie I
Premiera: 5 czerwca 2012
Liczba stron: 344

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.