Facebook Google+ Twitter

Detroit ogłosiło upadłość. Największe bankructwo w USA

Detroit w stanie Michigan, dawna stolica amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego i jedno z największych skupisk Polaków w USA, wyludniło się. Lokalne władze nie były w stanie poradzić sobie z długiem, który osiągnął 18,5 mld dolarów.

PAP/EPA/JEFF KOWALSKY / Fot. Detroit z lotu ptaka W ciągu ostatnich 60 lat populacja miasta zmniejszyła się z ok. 1,8 do 0,7 mln mieszkańców. Ci, którzy pozostali w Detroit to w 83 proc. Afroamerykanie. 36 proc. z nich żyje poniżej poziomu ubóstwa. Jak przekazuje jedna z polskich rodzin, która przeprowadziła się do Chicago, proces narastał masowo. Domy wyjeżdżającej masowo ludności białej zajmowała za bezcen populacja murzyńska. Narastała przestępczość. Z miasta wyjechali młodzi ludzie, a emerytów jest tu dwukrotnie więcej niż osób pracujących. Lokalne władze nie były w stanie poradzić sobie z długiem i uznały, że jedynym rozwiązaniem jest wniosek o upadłość.

Detroit nie ma pieniędzy na doraźne funkcjonowanie. Tylko odsetki od zaciągniętych kredytów kosztują stolicę Michigan 150 milionów dolarów rocznie. 16 procent mieszkańców miasta nie ma pracy. To dwukrotnie więcej niż wynosi średnia stopa bezrobocia w całym stanie. W dodatku co drugi mieszkaniec Detroit nie płaci podatków, co jeszcze pogłębia dziurę w kasie ratusza.

Wniosek o stwierdzenie upadłości federalnej złożył w biurze gubernatora Michigan Kevyn Orr, menedżer ratunkowy miasta Detroit. Rick Snyder, gubernator stanu Michigan, którego Detroit jest stolicą, stwierdza, że to największy kryzys w historii sektora publicznego Stanów Zjednoczonych. Kryzys ma kolosalny wymiar, gdyż Detroit to największe miasto stanu Michigan, ponadto większe od San Francisco, Miami i Bostonu. Przyczyną sytuacji finansowej jest upadek firm przemysłowych, niewłaściwe zarządzanie oraz zmiany demograficzne. Jeden z ostatnich burmistrzów Qwame KilPatric (rządził w latach 2002-2008) przebywa w więzieniu, skazany za rozmaite oszustwa finansowe i korupcję.

Niektórzy ekonomiści zakładają, że jest szansa na odbicie się z dna. Władze miasta nie ogłosiły jeszcze planu oszczędnościowego, ale wiadomo, że nastąpią cięcia, które dotkną urzędników miejskich. Przewidywane jest też zawieszenie niektórych usług oraz likwidacja części przywilejów dla osób starszych. Ogłoszenie bankructwa, po formalnym zaaprobowaniu przez sąd federalny, oznaczać będzie, że to sąd zdecyduje ile długu zostanie miastu umorzonego i jak duże straty poniosą kredytodawcy. Szukając sposobów na zmniejszenie długów Orr rozważał nawet sprzedanie dzieł sztuki znajdujących się w muzeum Detroit Institute of Art, którego kolekcja obejmuje działa takich mistrzów jak Van Gogh, Matisse czy Bruegel.


W przeszłości Detroit było symbolem potęgi USA, prężnie rozwijał się tu przemysł samochodowy. W latach 50. Detroit było jednym z najbogatszym miast w USA. Swą potęgę zawdzięczając głownie gigantom samochodowym takim jak Ford, General Motors oraz Chrysler. W Detroit produkowano też samoloty, czołgi i amunicję, dzięki którym aliantom udało się pokonać hitlerowskie Niemcy w II wojnie światowej.

W pierwszej połowie minionego wielu Polonia (Polish Americans) stanowiła największą mniejszość etniczną Detroit. Polacy podobnie jak inna biała ludność opuścili miasto.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

To wręcz nieprawdopodobne! Wiele osób na pewno przebudziło się ze snu o sukcesie w Ameryce...

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda. To może przydarzyć się wszędzie, choć rozmiar katastrofy w Detroit jest tak niewyobrażalnie zdumiewający ze względu na specyfikę miasta.

Przykre jest to, ze ludzie wyprowadzając się, porzucali dorobek swojego życia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

USA było dotychczas tak przedstawiane w mediach, filmach i relacjach ludzi, którzy stamtąd wrócili, że do mojej świadomości trudno przedziera się taka informacja...

Patrząc jednak na poczynania naszego rządu oraz na ewentualnych zmienników, wyobrażam sobie, że nas też coś takiego czeka... Tylko jeszcze nie tak szybko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.