Facebook Google+ Twitter

Dewastacja cmentarza żołnierzy radzieckich we Wrocławiu

Ile razy oburzaliśmy się, słysząc o zaniedbanych polskich cmentarzach na Wschodzie? Tymczasem cmentarz żołnierzy radzieckich we Wrocławiu, przy samym wjeździe do miasta, zarasta chwastami i staje się miejscem rozrób i wandalizmu.

fot. Adam Degler / ktoś próbował skuć zdjęcie żołnierzaPodczas ogólnopolskich obchodów 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej, 7 maja 2005 r., prezydent Aleksander Kwaśniewski złożył kwiaty na grobach na cmentarzu żołnierzy radzieckich we Wrocławiu. Na tę okoliczność cmentarz został pięknie wysprzątany, przystrzyżono trawniki, zamieciono alejki, przycięto żywopłoty. Dzisiaj, po niespełna półtora roku, miejsce pochówku żołnierzy popada w coraz większą ruinę.

Na cmentarzu pochowani są żołnierze, którzy uczestniczyli w walkach o Wrocław, podczas oblężenia miasta, trwającego 80 dni (od połowy lutego do 6 maja). Znajdują się tu 763 mogiły, z czego tylko 69 jest bezimiennych. Na niektórych nagrobkach są zdjęcia. Przychodzą tu nie tylko okoliczni mieszkańcy na niedzielny spacer, ale także członkowie rodzin pochowanych. Dzisiaj spotkałem tu dwie panie. Przychodzą tu prawie codziennie. Co myślą o obecnym stanie cmentarza? – Najgorsze są te grupy, które przesiadują w nocy wokół pomnika. Ostatnio rozpalili wielkie ognisko, wala się wokół pełno potłuczonych butelek i śmieci, czasem słychać wrzaski. Strach tu przychodzić wieczorem. Kiedyś tu sprzątano, teraz zbliża się powoli Święto Zmarłych, trzeba by się tym zająć. Cmentarz znajduje się przy wjeździe do miasta. Często zatrzymują się tu autokary wiozące zagraniczne wycieczki. Jeśli jadą od południa jest to pierwsze miejsce, które zwiedzają zagraniczni turyści. Robią zdjęcia, oglądają. Wolę nie wiedzieć, jak to komentują.
fot. Adam Degler / strażnicy miasta - tak mówią o czołgach T34 Wrocławianie - nie ustrzegli cmentarza
fot. Adam Degler / zbrukany pomnik wewnątrz cmentarzaWe wrześniu 2005 r. policja zatrzymała 29-latka, który ukradł 31 ozdobnych, stalowych łańcuchów z ogrodzenia wokół cmentarza. Do niedawna pielęgnacją terenu zajmowali się żołnierze z pobliskiej jednostki wojskowej. Od kiedy jednostka została zlikwidowana, cmentarz zarasta trawą i warstwą tłuczonego szkła oraz śmieci. Stał się miejscem popisów miejscowych wandali. Być może kradzież ciężkich, masywnych łańcuchów była sygnałem: można kraść i dewastować. Na pewno takim sygnałem jest brak zainteresowania ze strony miasta, urzędników, ministerstwa. Zdjęcia mówią same za siebie.

fot. Adam Degler / kwatery porastają coraz wyższe trawyfot. Adam Degler / te czołgi są niemymi świadkami dewastacji; może je też ktoś spróbuje ukraść?Lokalna prasa już pisała o sprawie, ale nie przynosi to właściwie żadnych efektów. Urząd Miasta odżegnuje się od odpowiedzialności, urzędnicy chcą zepchnąć ją na innych. A przecież pochowani są tu ludzie. Nic tu nie ma do rzeczy światopogląd czy opcja polityczna – jest to element historii miasta, ważny dla jego tożsamości. Domagamy się godnego traktowania cmentarzy polskich na Ukrainie, ale sami dajemy jak najgorszy przykład. Zaniedbanie cmentarza jest skandalem! Uważam, że najlepszym rozwiązaniem byłoby powierzenie opieki nad obiektem żołnierzom stacjonującym we Wrocławiu lub harcerzom. Tylko czy ktokolwiek będzie się chciał tym zająć?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

lrWRCZjll
  • lrWRCZjll
  • 04.05.2012 05:05

Tylko ryzyko zoeiiwasnta pieniędzy w banku i powierzenia go biznesowi bez zyskf3w jest chyba trochę inne?W USA? Tak, pewnie trochę mniejsze ;) | </a>

Komentarz został ukrytyrozwiń
wilk AS
  • wilk AS
  • 05.10.2010 22:24

Mieszkam w pięknym Wrocławiu i jestem wdzięczny żołnierzom Armii Czerwonej, że w krwawych bitwach walczyli o twierdzę Breslau i ją zdobyli dla Polaków. Wielu z nich poległo i spoczywa w naszym mieście. Wstyd mi za władze Wrocławia i wszelkie wywrotowe przygłupy polityczne oraz wszelkiej maści poprawiaczy historii, że nie stać ich na upamiętnienie historii z tamtych lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odnośnie błędów i zdjęcia czołgu - HWDP, ale powinno być (jeśli w ogóle) ChWDP i tak jest w Gdyni na murze przed komisariatem policji miejskiej... Polscy złodzieje sa uniwersalni - okradną wszystkie cmentarze i niemieckie, i żydowskie, i radzieckie. W przypadku radzieckich adwokaci podpowiedzą im, że kierowali się polityką, a nie stroną materialną...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedy byłam małą dziewczynką chodziłam do szkoły przez park, gdzie w jego centrum był mały pomnik kilku żołnierzy radzieckich. Byli niewiele starsi ode mnie, mieli 16-18 lat. Kiedyś widziałam starą zapłakaną kobietę, matkę, która tak daleko odnalazła po latach swego syna... Kiedy niedawno byłam w tym miasteczku, po ich grobie w parku nie ma śladu... To miasteczko leży niedaleko Oświęcimia, koło Krakowa. Kraków cudem ocalił marszałek Koniew z takimi żołnierzami. W Oświęcimiu byli moi znajomi, moja rodzina. Niektórzy nie przetrwali... Moja przyjaciółka była więźniem Oświęcimia mając 5 latek, pierwszy transport z Powstania Warszawskiego, także małe dzieci... Tym żołnierzom, często dzieciom moja przyjaciółka zawdzięcza życie... Dziękuję za ten temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Spróbuję zrobić zdjęcia cmentarza rosyjskich żołnierzy w Łodzi. To chyba nie będzie ciekawy widok...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam nadzieję "pociągnąć" temat jeszcze w tym tygodniu, zwłaszcza, że od jakiegos czasu też chodzil mi po głowie :) A tak przy okazji - ciekawi mnie odpowiedź na pytanie, które zadała Ci Melisa pod artykułem "Wystawa skarbów ..." Czekam :):)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki, Ewo, za ten komentarz, bo to znaczy, że poruszyłem ważny i szerszy temat. Może niech inni też napiszą o zaniedbanych cmentarzach w ich miejscowościach?

Komentarz został ukrytyrozwiń

O rany, to rzeczywiście wygląda koszmarnie:( Wiesz Adam, w Gdańsku znalazła się grupa młodych ludzi, którzy z wielką pasją zabrali się za porządki na Westerplatte. Cóż z tego! Nie mogą tam przecież spać! W mijającym tygodniu złodzieje skradli 12 z piętnastu brązowych nieśmiertelników z pomników poległych w 1939 r. żołnierzy. Krótko mówiąc - tak jest w całym kraju:( Albo nie ma się kto zająć starymi cmentarzami, albo złodzieje nie mają umiaru :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.