Di Maria i słupek uratowali Argentynę. Szwajcaria odpada z MŚ

Szwajcaria pomimo, że przeważała odpadła w 1/8 finału. Argentynę od rzutów karnych uratowała bramka Angela di Marii i niecelne uderzenie w słupek Dzemailiego.

/ Fot. By Fanny Schertzer (Fanny Schertzer) [CC-BY-3.0 or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia CommonsPoczątek spotkania należał do Szwajcarii, Argentyna spokojnie rozgrywała akcje, od czasu do czasu atakując, a kiedy tylko przycisnęła odważniej od razu zostawała zablokowana przez szwajcarskich obrońców. W 27. minucie przed szansą na strzelenie gola stanął Granit Xhaka, który dostał idealne podanie od Shaqiriego, ale jego uderzenie obronił bramkarz Argentyny. Nie minęło kilka minut, a przed stuprocentową okazją strzelecką był Josip Drmic. Napastnik stanął „oko w oko” z Sergio Romero i pomimo, że mógł zrobić z piłką wszystko kopnął lekko podając piłkę wprost w ręce bramkarza. To była jedna z najlepszych sytuacji Szwajcarii w tym meczu do strzelenia bramki. Pierwszych 45 minut zakończyło sie niecelnym strzałem Messiego i rzutem rożnym Szwajcarów, ale wynik pozostał bez zmian.

Druga połowę spotkania zaczęli odważnie Argentyńczycy. Pierwszy strzał należał do Ezequiela Lavezziego, a w 62. minucie poprzeczkę zaliczył Gonzalo Higuain. Lionel Messi nie miał za wiele okazji do strzału. Argentyńczyk był bardzo dobrze pilnowany przez Szwajcarów, a gdy udało mu się dojść do piłki albo podawał ją kolegom, albo uderzał niecelnie. W 85. minucie mocnym strzałem choć także niecelnym popisał się Marcos Rojo. Argentyńczyk dostał też żółta kartkę za faul co oznacza, że będzie pauzował w najbliższym spotkaniu. Ostatnią szansą na zwycięstwo Szwajcarii był główka Fabiana Schaera w 92. minucie. Obrońca uderzył jednak niecnie i piłkarze musieli przygotować się do dogrywki.

/ Fot. PAP/EPADi Maria, który grał bardzo dobrze przez całe spotkanie, w dogrywce, jako pierwszy oddał strzał w kierunku bramki Szwajcarii, ale Benaglio nie miał problemów z jego obroną. Szwajcarki bramkarz, też zasłużył na słowa uznania, gdyż nie pierwszy raz uratował swoją reprezentację od utraty gola w tym spotkaniu. Na żółtą kartkę zasłużył natomiast Leo Messi, który często uciekał się do faulowania przeciwników. Pomimo, że Argentyna starała się stwarzać zagrożenie to Szwajcarzy skutecznie neutralizowali ich ataki. W drugiej części dogrywki znowu skrzydła próbował rozwinąć di Maria. Po dwóch niecelnych uderzeniach w końcu w 118. minucie udało się Argentyńczykowi trafić do bramki, a asystę zaliczył Messi. Kiedy Argentyna powoli zaczynała się już cieszyć się z awansu nagle w wyśmienitej sytuacji znalazł się Dzemaili. Szwajcarski pomocnik mógł doprowadzić do rzutów karnych, ale główkując trafił piłką w słupek. Mecz zakończył się wynikiem 1:0 dla drużyny Alejandro Sabelliego.

Argentynę słupek uratował od "konkursu" rzutów karnych, a Brazylię poprzeczka od odpadnięcia z turnieju. Wielcy faworyci nie zachwycają, ale póki co szczęście jest ich dwunastym zawodnikiem. Szwajcarzy podzielili więc los Chilijczyków i zakończyli swoją przygodę z mundialem. Argentyna za to zmierzy się już w sobotę z reprezentacją Belgii w meczu ćwierćfinałowym. Podopieczni Marca Wilmotsa wygrali z Ameryką po dogrywce 2:1.